А лтернативен завършек на филма „Боен клуб“ от 1999 г. стана известен миналия месец, след като китайската стрийминг платформа Tencent Video добави филма към своя каталог.
В редактираната версия героят на Едуард Нортън, разказвачът, убива въображаемото си алтер его Тайлър Дърдън, но последващата сцена, показваща бомбардировките на високи сгради, беше изрязана. Вместо това на зрителите беше показан текста: „Полицията бързо разбра целия план и арестува всички престъпници, като успешно предотврати взривяването на бомбата - след процеса Тайлър беше изпратен в лудница, получавайки психологическо лечение. Той беше изписан от болницата през 2012 г.“
В новата си книга „Червен килим: Холивуд, Китай и глобалната битка за културно надмощие“ журналистът Ерих Шварцел изследва връзката между Холивуд и китайската филмова индустрия и колко много Холивуд се нуждае от парите на Китай и какво ще направи за тях. За това разказват от Vice.
Ето няколко други филма, които изиграха изненадваща роля в дълбоките и сложни отношения между Китай и Холивуд.
Кунг-фу панда (2008, реж. Марк Озбърн, Джон Стивънсън)
Когато ръководителите на DreamWorks Animation се събрали, за да обсъдят идеи за филм в началото на 2000-те, идеята за комбиниране на понятията „кунг-фу” и „панда” изглеждала като забавен начин за разказване на история.
По това време китайската филмова индустрия изоставала от повечето други международни пазари. И все пак, когато лидерите на китайската комунистическа партия видели как американска компания взема националния им талисман и националното им наследство и ги превръща в любим световен хит, те се запитали: Защо не се сетихме за това?
Пандата от филма в крайна сметка подбуди културен дебат, който накара Китай да се впусне в опити да настигне САЩ в създаването на съдържание за развлекателната индустрия, която може да спечели сърцата и умовете по целия свят.
Бохемска рапсодия (2018, реж. Брайън Сингър)
Когато биографичният филм на Куийн „Бохемска рапсодия“ излезе през 2018 г., публиката в САЩ разкритикува филма относно затвореното му отношение към хомосексуалността на фронтмена Фреди Меркюри. Той прекарва голяма част от филма с жена, преди да се влюби в мъж.
В китайската версия Меркюри не бе видян с мъж. Китайските цензори, които забраняват изображения на хомосексуалността, изрязаха от филма сцени от еднополовата връзка на Меркюри. Те отидоха дори по-далеч, когато стана дума за справяне с диагнозата СПИН на Меркюри. В някои кина, когато Меркюри разказва на приятел за болестта си, звукът в залата просто изчезвал, а един от най-известните вокалисти в историята на рока мълчал. Това беше пример за това как Комунистическата партия в Китай може да промени само 3 минути от 134-минутен филм, но това да има огромно влияние върху историята, която разказва.
Трансформърс: Ера на изтребление (2014, реж. Майкъл Бей)
Ако искате да разберете абсурдните граници, които Холивуд премина, за да се хареса на китайския пазар, гледайте филма „Трансформърс: Ера на изтребление“. Четвъртата част от поредицата беше възможно най-„китайска“ – 165-минутен пример за това как отчаяно шефовете на студиата в Холивуд искаха китайската публика да ги хареса.
Риалити шоу, излъчено по китайска телевизия, накара състезателите да се пробват за роли във филма, като четирима участваха в него с малки роли. Една трета от филма е заснет в Китай. Китайски фирми подписаха сделки за позициониране на продукти – в една сцена Тучи изпива под напрежение кутия китайски сок. В последната битка, когато Хонконг е унищожен от лошите момчета, Пекин, а не САЩ, идва на помощ.
Джанго без окови (2012, реж. Куентин Тарантино)
Кървавите исторически драми на Куентин Тарантино не са точно от онези филми, които се възприемат добре от цензорите на комунистическата партия в Китай.
По чудо обаче филмът успя да влезе в Китай. Но пенисът на Джейми Фокс пречеше. Във филма има сцена, в която актьорът виси с главата надолу - напълно гол. Сцената е тъмна и се вижда само очертание на силуета му, но ръководителите на Sony елиминираха това, което смятаха за твърде детайлни кадри. Въпреки това скоро след като филмът започна да се прожектира в китайските кина, съпругата на член на комунистическата партия в Китай отиде да го гледа и се обади на съпруга си, разтревожена от това, което видя на екрана. Филмът беше внезапно изтеглен от кината, но вече беше и достъпен в пиратските уебсайтове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!