Ч етирима учени-доброволци излязоха от 45-дневен престой в най-реалистичната досега симулация на Марс на НАСА.
Екипажът остана напълно изолиран в аналога за изследване на човека (HERA) - хабитат с площ 128 квадратни метра в космическия център Джонсън на НАСА в Хюстън, Тексас - до понеделник, когато люкът се отвори и те най-накрая се „върнаха на Земята“.
Докато бяха вътре, те завършиха 18 различни изследвания, които ще помогнат на НАСА и други космически агенции да научат как хората реагират на затвореността, взискателните условия на труд и живот и отдалечената среда на мисиите в дълбокия космос, според НАСА.
НАСА си е поставила за цел да изпрати хора на Марс до 2030 г. С наближаването на този краен срок симулациите на мисии като HERA предоставят ключова информация за това как астронавтите биха могли да преживеят най-далечната космическа мисия с екипаж, която някога е била опитвана.
Четиричленният екипаж, съставен от Ерин Андерсън, Сергей Якимов, Сара Елизабет Маккендлес и Брандън Кент, е третият, който влиза в хабитата на HERA.
Welcome back to Earth! 🌎
— NASA's Johnson Space Center (@NASA_Johnson) September 24, 2024
Our four member HERA crew just “returned” home after simulating a 45-day journey to Mars. Their experiences are helping @NASA understand how isolation & confinement affect crews on long journeys. pic.twitter.com/BvlHxb2T8M
Тяхната мисия беше уникална с това, че включваше по-подробни задачи, предназначени да възпроизведат отблизо начина на живот и работа на Марс.
По време на продължилата месец и половина симулация екипажът изпълняваше широк спектър от задачи.
Задачите им включваха събиране на реколта от растения от хидропонна градина, отглеждане на скариди, разполагане на малък сателит, виртуална разходка по повърхността на Марс и летене със симулирани дронове над марсиански терен.
Тези дейности имат за цел да потопят екипажа в мисленето на астронавтите, фокусирано върху задачите - пише НАСА в изявление.
НАСА дори симулира закъсненията в комуникацията, с които реалните астронавти биха могли да се сблъскат един ден на Марс. По време на истинска мисия на Марс комуникациите от Земята могат да отнемат до 20 минути, за да достигнат до астронавтите на Червената планета, и обратно.
After 45 Days, Volunteers Emerge From Most Realistic Mars Simulation Yet https://t.co/gJyswpFTC2
— Gizmodo (@Gizmodo) September 29, 2024
През цялото време екипажът е наблюдаван от учени на НАСА, за да се прецени как ежедневните задачи, рутината, изолацията и затвореността на местообитанието влияят на поведението и работата им.
Когато не работеха усилено, екипажът четеше книги, играеше карти, конструираше Лего и слушаше музика.
В понеделник следобед екипажът най-накрая излезе от малкото си жилище, с което отбеляза края на мисията си.
"След благополучното ни преминаване до Марс и безопасното ни завръщане на Земята, като екипаж на „Кампания 7“, мисия 3, с настоящото официално предаваме този изследователски кораб на оперативния екип на полетните аналози", каза Кент при излизането от HERA.
"Надяваме се, че този кораб ще продължи да служи като сигурен дом за бъдещите екипажи на HERA", добави той.
НАСА управлява и друг, по-голям симулиран марсиански хабитат, наречен Crew Health and Performance Exploration Analog, или CHAPEA. Тази среда с площ от 1700 кв. м е достатъчно голяма, за да поддържа доброволци до една година.
Първият доброволчески екипаж на CHAPEA излезе от местообитанието си през юли.
Ако смятате, че имате необходимото, за да прекарате седмици в тясна симулация на Марс, НАСА активно търси доброволци непушачи на възраст между 30 и 55 години за следващата мисия ХЕРА.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!