Д ревните египтяни може би са използвали хирургията за лечение на рак, сочат данни, събрани от черепи на възраст от 4000 години.
От древни текстове и веществени доказателства знаем, че древните египтяни са били изключително опитни в медицината за времето си. Но докато те може би са успели да направят зъбни пломби и тестове за бременност, лечението на рак е било по-голямо предизвикателство. Но това не означава, че не са опитали.
В ново проучване, публикувано в списание Frontiers in Medicine, изследователи от университетите в Тюбинген, Германия, Кеймбридж, Англия, Барселона и Сантяго де Компостела, Испания, изглежда са открили доказателства за премахване на мозъчни тумори при пациенти преди 4000 години.
"Extraordinary" skull hints at ancient Egyptian cancer treatment https://t.co/b0LCUWG1vI pic.twitter.com/ig7HqqYtTx
— Newsweek (@Newsweek) May 29, 2024
„Искахме да разберем каква е била ролята на рака в миналото, колко разпространено е било това заболяване в древността и как древните общества са си взаимодействали с тази патология“, казва в изявление Татяна Тондини, изследовател от университета в Тюбинген и първи автор на статията.
За тази цел изследователите са проучили два черепа от колекцията Duckworth на Университета в Кеймбридж. Първият, датиран между 2687 и 2345 г. пр.н.е., е принадлежал на мъж на възраст между 30 и 35 години, а вторият, датиран между 663 и 343 г. пр.н.е., е принадлежал на жена на възраст над 50 години.
При по-внимателна проверка първият череп показа голяма лезия, която съответстваше на анормално разрастване на тъканта. Няколко други по-малки лезии са осеяни около черепа, което подсказва на учените, че това са метастази.
Това, което шокира изследователите, обаче, е откриването на следи от нож около всяка от тези лезии. С други думи, изглеждаше сякаш някой целенасочено се е опитал да изреже тези ракови образувания.
„Когато за пръв път видяхме следите под микроскоп, не можахме да повярваме на това, което видяхме“, казва Тондини.
„Изглежда, че древните египтяни са извършвали някакъв вид хирургическа интервенция, свързана с наличието на ракови клетки, което доказва, че древната египетска медицина също е провеждала експериментални лечения или медицински изследвания във връзка с рака“, добавя съавторът Алберт Исидро, хирург онколог в Университетската болница „Свещено сърце“ в Испания.
Водещият автор Едгард Камарос, палеопатолог от университета в Сантяго де Компостела, определи тези открития като „изключителни“.
„Това откритие е уникално доказателство за това как древната египетска медицина би се опитала да се справи или да изследва рака преди повече от 4000 години“, казва Камарос.
Вторият череп също показва голяма лезия, съответстваща на раково образувание. Черепът на жената също така носи белези от две травматични наранявания, едното от които изглежда е възникнало в резултат на нападение с остро оръжие от близко разстояние.
Подобна рана на жена е необичайна и поставя под въпрос ролята на жените в древноегипетското общество.
Изследването на скелетни останки винаги е свързано с известна степен на несигурност, което според изследователите затруднява даването на категорични изявления за естеството на техните открития. Въпреки това техните изследвания добавят вълнуващо парче към пъзела за това какъв е могъл да бъде животът преди хиляди години.
„Това изследване допринася за промяна на перспективата и поставя окуражаваща основа за бъдещи изследвания в областта на палеоонкологията, но ще са необходими още проучвания, за да се разплете как древните общества са се справяли с рака“, казва Камарос.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!