Б ърборковците в никакъв случай не са лоши хора, въпреки че понякога могат да са егоцентрични и нарцистични. Често те дори не осъзнават лошия си навик.
Това може да са личности, които се опитват да скрият своята несигурност или които прекарват много време сами и се възползват от всяко социално взаимодействие, за да излеят душата си. Има дори хора, които говорят твърде много, за да пренебрегнат собствените си чувства и да не се свържат със себе си и своите емоции.
Разбира се, има и такива, които смятат, че мнението им е по-правилно и обосновано и не им минава през ум, че отегчават другите. Те също вярват, че са по-интересни, забавни и интелигентни, така че превземат целия разговор и забравят жизненоважен детайл: ефективната комуникация винаги е двупосочна.
Днес сме ви подготвили няколко съвета, които ще ви помогнат да се справите с бърборковците.
1. Слушайте с практическа цел.
На първо място чуйте какво се опитва да ви каже този човек и се опитайте да определите какво очаква от вас с речта си. Възможно ли е да иска приемане, съучастие, уважение? Иска ли да събуди вашата завист или ревност? Иска ли да сподели с вас идея, която не може да избие от главата си? Има ли нужда да чуете за проблем, през който преминава?
Тоест използвайте емпатията и се опитайте да разпознаете мотивите на другия. Ако смятате, че си заслужава да го слушате и че ще направите нещо добро за него, няма нищо лошо да му позволите да изрази мислите и чувствата си. Ако, напротив, разговорът е банален, можете да продължите със следващата стъпка.
Не забравяйте, че в зависимост от ситуацията, всички ние можем да имаме дни, в които сме по-отзивчиви и сме по-разговорливи.
2. Прекъснете монолога.
След като разберете какво се опитва да ви каже, си струва да опитате да правите малки прекъсвания или да започнете да говорите, когато човекът направи пауза. Независимо дали чрез ясни и директни коментари, за да му позволите да види, че говори твърде много, или чрез отговори за това, което ви казва, важно е да го накарате да се почувства като в разговор. Трябва да разбере, че не може да превзема целия разговор.
Ако темата е интересна, можете да вземете някаква идея и да я допълните. Можете да му покажете, че сте съгласни с неговата гледна точка или че не сте. Ако темата не е подходяща за вас, можете да преминете към следващата стъпка.
3. Пренасочете дискусията.
Асертивността е умение, което може да ни помогне в такава ситуация. Първо, можете да опитате да пренасочите разговора. Споделете с другия, че искате да бъдете изслушани и помолете да ви даде думата.
Можете да му кажете, че ви е скучно или че монологът му не е интересен. Поглеждането на часовника, прозяването или проверката на телефона може да са някои от опциите, въпреки че наистина би било много по-ценно за вас и другия човек, ако можете да изразите недоволството си по ясен и нежен начин.
И накрая, опитайте се да не се преструвате на заинтересовани към темата, с това само ще го насърчите да говори повече.
Ако тази стъпка не работи за вас, последната може да е окончателното решение.
4. Прекратете „разговора“ уверено.
Можем да прекратите разговора, като кажете на бърборещия, че вече нямате време или че имате работа за вършене. Не забравяйте, че имате право да поставяте ограничения и да управлявате времето си.
Разбира се, избягвайте да обиждате другия, но му дайте да разбере, че начинът му на общуване не е приятен. Ако човекът не се промени, може да се наложи да ограничите контактите си.
Още от автора:
Шест причини да не можете да се съсредоточите при четене
Успешна и независима жена: Навиците, които ни правят такива
Кой е Анаксагор и какви са неговите теории?
Четири техники за справяне с главоболието (без лекарства)
Как да водим минималистичен начин на живот: 7 полезни съвета
Амаксофобия: Страхът от шофиране и как да го преодолеем
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!