Н ормално е да искате да сте близо до човека, когото обичате, и да се наслаждавате на моментите заедно, но трябва да сте наясно къде е границата между здравословните отношения и емоционалната зависимост, която ограничава свободата ви.
В тази статия ще посочим признаците, които подсказват, че прекарвате твърде много време с партньора ви.
1. Загуба на независимост
Загубата на независимост е един от признаците, които обикновено се проявяват в различни взаимоотношения. Тъй като двама души стават по-близки, е нормално да има силна ангажираност и взаимозависимост. Въпреки това, ако нещата са извън границите на нормалното, е възможно да се появи чувство за загуба за идентичност.
Представете си, че преди сте имали свои интереси, цели и хобита, които са ви определяли като личност. С течение на времето обаче сте започнали да жертвате собствените си нужди и желания, за да угодите на партньора си или да се адаптирате към предпочитанията му.
Така се оказва, че се отказвате от собствените си решения, оставяте настрана хобитата си или дори губите връзка с важни приятели и семейство. Това може да породи чувство на зависимост и загуба на автономност.
2. Изолация от приятели и семейство
Когато прекарвате твърде много време с вашия партньор, рискувате да се изолирате от приятелите и семейството си. Може би оставяте настрана съществуващите си социални връзки или избягвате да сте с приятели и любими хора, за да прекарвате цялото си време с половинката.
Поддържането на вашите социални връзки е от съществено значение за вашето емоционално благополучие. Намерете баланс между любовта и всичко останало. Планирайте време за срещи с приятели и семейство. Не забравяйте да им отделите вниманието и времето, което заслужават.
3. Емоционална зависимост
Друг важен признак е развитието на емоционална зависимост, което се отнася до прекомерната нужда от присъствието и одобрението на партньора ви, за да се чувствате пълноценни и удовлетворени.
Насърчаването на вашата собствена емоционална автономия включва развиване на силна връзка със себе си, култивиране на ваши собствени източници на щастие и удовлетворение и не разчитане единствено на друг за вашето емоционално благополучие. Да се научите да се грижите за себе си и емоциите си благоприятства една по-здрава и по-балансирана връзка.
4. Липса на личностно израстване
Друг тревожен признак, че прекарвате прекалено много време с партньора си, е липсата на лично израстване. Ако не работите върху индивидуалното си развитие и не се фокусирате върху личните си цели и мечти, е възможно да забавите или прекратите професионалният ви път.
Важно е да балансирате личното си израстване и връзката ви. Придържането към вашите собствени цели и лични проекти ще ви помогне да се чувствате по-удовлетворени от себе си, а това по един или друг начин ще има и положително влияние върху отношенията с партньора.
Като заключение искаме да кажем, че е изключително важно да не губите себе си в една връзка, ако искате да я запазите за дълго във времето.
Още от автора:
От себеомраза към себелюбие: 7 стъпки, с които да се заобичате отново
Мъжката енергия: Ето как да я развиете, за да постигнете целите си
Шест знака, че отхвърляш женската си енергия
Трикове, с които да накараме малко дете да се храни
Как да действаме, ако се “пристрастим“ към някого
Травми от детството: Ето как да познаем, че даден човек ги има
Казвам го, защото те обичам: Негативните коментари, които ни наранява
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!