Н а 4 февруари 1794 г. Франция слага край на робството в републиката и всички нейни колонии и обявява робите за свободни граждани. Въпреки това Комитетът за обществена безопасност забави изпращането на прокламацията до колониите с два месеца.
Това се дължи на очевидното противопоставяне на Робеспиер на премахването на робството. Въпросът в крайна сметка е решен от Комитета, заобикаляйки Робеспиер и нарежда указът за премахване да бъде изпратен на Сен Доминг – френска колония в западната част на карибския остров Испаньола, в района на съвременен Хаити, от 1697 до 1804 г.
On this day in 1802, Napoleon Bonaparte reestablishes slavery in all French colonies. The move reverses its abolition under France's revolutionary regime in 1794. It will take until 1818 for France to finally outlaw the slave trade; abolition won't be reimposed until 1848. pic.twitter.com/c7G887w1m1
— Military History Now (@MilHistNow) May 20, 2024
Въпреки това, опитът на Наполеон да се върне към робството през 1801 г. лишавадържавата на Франция от възможността да бъде първа, която премахва робството и води до загубата на най-проспериращата френска колония.
Роден е Гоце Делчев
На тази дата през 1872 г. е роден Георги (Гоце) Николов Делчев. е един от най-значимите български революционери, водач и идеолог на Българските македоно-одрински революционни комитети, по-късно известни като Вътрешна македоно-одринска революционна организация.
На 11 юли 1891 година постъпва във Военното на Негово Княжеско Височество училище в София. Заради участие в стачка Гоце Делчев е изключен само месец преди дипломирането. Взима решение да се бори за свободата на Македония, използвайки наличната образователна мрежа на Българската екзархия за изграждането на революционна организация.
Започва Ялтенската конференция
Ялтенската конференция е конференция, включваща трите основни държави от Антихитлеристката коалиция по време на Втората световна война – САЩ, Великобритания и СССР. Провежда се от 4 до 11 февруари 1945 г., като заседанията се водят в двореца Ливадия, близо до Ялта (на Кримския полуостров). В конференцията участват държавните ръководители на страните по това време: президентът на САЩ Франклин Делано Рузвелт, премиерът на Великобритания Уинстън Чърчил и председателят на Съвета на народните комисари на СССР Йосиф Сталин. Освен тях присъстващи са и министрите на външните работи, както и висши военни от трите страни.
Stalin, Churchill, Roosevelt at the Yalta Conference in 1945 pic.twitter.com/YafZHcInA3
— Massimo (@Rainmaker1973) December 10, 2024
Основната цел на конференцията е да бъде дискутиран въпросът за възстановяването и преустройството на държавите в пометената от войната Европа. В рамките на няколко години, с последвалото разделяне на континента вследствие от Студената война, Ялта се разглежда като събитие със спорни резултати.
Ялта е втората от три военновременни конференции между „тримата големи“ (Чърчил, Рузвелт и Сталин). Предхожда я Техеранската конференция през 1943 г., а след нея се провежда Потсдамската конференция през юли 1945 г., на която присъстват Хари Труман (на мястото на починалия Рузвелт), Сталин и Чърчил, който по средата на конференцията е заместен от новоизбрания министър-председател на Великобритания Клемент Атли.
Още събития на 4 февруари:
1902 г – роден е Чарлз Линдберг – американски авиатор, извършил първият самостоятелен полет без кацане над Атлантическия океан от Ню Йорк до париж
1913 г – родена е Роза Паркс – американски активист за граждански права, която отказва да отстъпи мястото си в автобуса на бял пътник
1948 г – роден е рокаджията Алис Купър
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!