Н а 4 април 2004 г. група от 34 ученици и 16 възрастни се прибират от екскурзия в Дубровник. Повечето от пътниците в автобуса са деца от училище „Николай Катранов”, гр. Свищов.
Към 22 ч. българско време, на завой на планински път шофьорът изгубва контрол над превозното средство. Автобусът се спуска около 15 метра по стръмен бряг и пада в коритото на река Лим при сръбското село Гостун, разположено между градовете Биело поле в Черна гора и Приполие в Сърбия.
Рейсът потъва за броени минути в придошлата река Лим.
Шофьорът Илия Измирлиев и другият водач Димитър Керкелов разбиват предното стъкло и отварят люковете на тавана, за да могат пътниците да изплуват. В рейса настъпва паника, в която пострадват повечето от учениците.
Местни хора и цял футболен отбор от съседното градче Биело поле идват на помощ при ваденето на децата. Спасителните операции са затруднени от придошлата река Лим, дълбока 6 метра. 38 души са спасени. Леководолази работят с фенери под водата цялата нощ. Едно от изнесените от реката момчета издъхва на път за болницата в град Биело поле. Още вечерта е извадено и още едно удавено дете.
Сутринта на 5 април десет от учениците са обявени за изчезнали.
Водолази, служители на планинската служба и полицията от Приеполе продължават да издирват липсващите десет деца въпреки придошлата река и дъждовното и мъгливо време. В издирвателната операция се включват и специализирани части на армията на Сърбия и Черна гора. Много обикновени граждани също се отзовават на помощ.
До вечерта на 5 април телата на десет от загиналите деца са извадени от реката и идентифицирани. На 7 април в Свищов пристига траурният кортеж с тленните останки на десетте българчета. На 25 април и на 4 май спасители намират телата на последните две деца, които са в неизвестност след катастрофата.
При трагедията в река Лим на 4 април 2004 г. 12 български деца губят живота си. Нека почиват в мир.
- Земетресение в София
Софийското земетресение от 1818 г. е с епицентър в околностите на град София. Основният трус е в 8:30 ч. сутринта на 4 април, а вторичните трусове, продължават още няколко месеца. Данните за земетресението са оскъдни и се основават на текстови описания на свидетели.
В повечето каталози интензивността на основния трус се оценява като VIII степен по скалата на Медведев-Шпонхойер-Карник (МШК), а магнитудът – на около 6,0. Според някои автори силата на земетресението е по-голяма – IX степен по МШК и магнитуд до 7,2.
Освен в София, земетресението е усетено и в близки селища, като Брезник, а според някои данни дори в Пловдив. В София земетресението предизвиква значителни щети, особено на по-големите обществени сгради. Сред пострадалите постройки са осем джамии. На някои места се отварят пукнатини в земята, а в близост до Баня баши джамия се появява горещ минерален извор. Местният управител Селем паша използва този извор, за да построи шадраван, но година след земетресението той пресъхва.
- Мартин Лутър Кинг
Мартин Лутър Кинг-младши е американски духовник и общественик и един от водачите на Афроамериканското движение за граждански права. Кинг става баптистки пастор и още в началото на своята кариера става защитник на гражданските права,превръщайки се с времето в една от иконите на американския прогресивизъм.
55 years ago today, #MartinLutherKingJr was assassinated in Memphis, where he went to support Black sanitation workers striking over abusive work conditions.
— AJ+ (@ajplus) April 4, 2023
He was 39.
This was his final speech.pic.twitter.com/AyNWmNWcKT
През 1964 година Мартин Лутър Кинг става най-младият лауреат на Нобелова награда за мир за неговите усилия за премахване на сегрегацията и расовата дискриминация чрез гражданско неподчинение и други ненасилствени средства. В последните години от живота си той насочва усилията си към борбата с бедността и прекратяването на Виетнамската война.
Към края на март 1968 г. заминава за Мемфис, Тенеси, където посещава стачкуващи работници.
Отсяда в мотел Лорейн, стая 306. Докато стои на балкона на 2-рия етаж на 4 април 1968 година, е застрелян в 18:01 ч.
Куршумът влиза през дясната му буза, разбива челюстта, поврежда гръбначния стълб и засяда в рамото.
On #ThisDayInHistory in 1968, #MartinLutherKingJr was assassinated while standing on the balcony outside his second-story room at the Lorraine Motel in Memphis, Tennessee. pic.twitter.com/Q2491PygYk
— HISTORY (@HISTORY) April 4, 2018
Кинг умира в болницата Сент Джоузеф в 19:05 ч. Убийството му се посреща с вълна от бунтове в повече от 60 града. Пет дни по-късно президентът Линдън Джонсън обявява национален траур. Мартин Лутър Кинг е първият чернокож, за когото се обявява национален траур. 300 000 симпатизанти присъстват на погребението му. Два месеца по-късно в Англия е заловен предполагаемият убиец Джеймс Ърл Рей. Една година след убийството на Кинг, той се признава за виновен и е осъден на 99 години затвор.
Мартин Лутър Кинг-младши посмъртно е награден с Президентския медал на свободата (1977) и със Златния медал на Конгреса (2004). През 1986 година годишнината от раждането на Мартин Лутър Кинг е обявена за официален празник, отбелязван на третия понеделник на месец януари.
Още събития на 4 април:
- 1949 г. – във Вашингтон е подписан договор за създаване на НАТО от 10 западноевропейски държави, САЩ и Канада.
- 1818 г. – роден е британският писател Майн Рид („Оцеола“, „Квартеронката“)
- 1965 г. – роден е актьорът Робърт Дауни-джуниър („Зодиак“, „Железният човек“, „Шерлок Холмс“, „Съдията“, „Отмъстителите“, „Опенхаймер“)
- 1969 г. – роден е българският актьор Христо Мутафчиев („Дунав мост“, „Клиника на третия етаж“, „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде“, „Хъшове“)
- ООН – Световен ден в защита на пострадалите от мини
- Ден на психолозите в България