А рхеолози в Турция са открили и разшифровали глинена плочка на 3500 години, като са установили, че тя съдържа списък за пазаруване на „голямо количество“ мебели, който не се различава много от днешния инвентар.
(Във видеото може да научите повече за: Останки на хора от древна цивилизация преди инките са открити в Перу!)
Първите редове на новооткритата плочка, която датира от XV в. пр.н.е., описват подробно голяма покупка на дървени маси, столове и табуретки. Макар да не е ясно кой е написал плочката и кой е извършил сделката, „тази плочка е полезна за разбирането на икономическата структура и държавната система от късната бронзова епоха“, заяви в преведено изявление Мехмет Ерсой, министър на културата и туризма на Турция.
Списъкът на мебелите съдържа акадски клинопис - лого-сигнална писмена форма, разпространена в древния Близък изток. Считан вече за изчезнал, акадският език е един от най-ранните известни семитски езици, говорен и писан от третото хилядолетие пр.н.е. до първи век от н.е. Езикът е сроден с арабския и иврит и е бил използван в обширна географска област, обхващаща от Иран до Египет и от Южен Ирак до Централна Турция.
Екип от археолози открива плочата с размери 4 на 1,6 сантиметра и тегло 28 грама по време на реставрационни работи след земетресение, разтърсило стария град Алалах в област Рейханли в Хатай.
Алалакх, който сега е археологически обект, известен като Тел Ачана, се намира близо до днешния град Антакия в Южна Турция. През второто хилядолетие пр.н.е. Алалах е бил столица на царство Мукиш и най-голямото селище в региона. Аморитите, семитски говорещ народ от Западна Месопотамия (днешна Сирия), са обитавали района, който днес е покрит с големи могили.
През XV в. пр.н.е. град Алалах е принадлежал на империята Митани. Районът бил известен с местното производство на керамика, метал и стъкло. Към 1350 г. пр.н.е. цар Шативаза от Митанското царство отстъпва Алалах и областта на запад от река Ефрат на хетския цар Супилулиума. Понастоящем археолозите изучават плочки, намерени в древни замъци и дворци, за да разберат социалната динамика на региона.
Екипът на разкопките в Турция работи с асириолога от университета „Джон Хопкинс“ Джейкъб Лауингер и неговата докторантка Зейнеп Тюркер, за да научи повече за плочката.
„Вярваме, че тя ще предложи нова перспектива“, казва Ерсой.
*Заглавната снимка е илюстративна!
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!