Хората често гледат към обсипаното със звезди нощно небе и мечтаят.
Има такива, които са отишли там горе и са се върнали, за да разказват, а има и такива, които са останали завинаги там. Днес се навършват 33 години от взривяването на космическата совалка „Чалънджър”, запомнено като една от най-големите трагедии в Космоса.
На този ден губят живота си седем американски граждани – Елисън Онизука, Криста Маколиф, Грегъри Джарвис, Джудит Резник, Майкъл Смит, Френсис Скоби и Роналд Макниър .
Събитието е неколкократно разследвано до най-малкия детайл и се знае много по отношениe на техническите неизправности, предизвикали трагичния инцидент. Но какво се крие зад образа на тези седем герои и какви са били техните животи?
Елисън Онизука е първият американец с азиатски корени, който лети в Космоса. Роден в Кеалакекуа, Хавай, той е много будно дете и не се спира и за миг в преследването на мечтата си да стане астронавт. Има две дъщери, а преди трагичния инцидент с „Чалънджър” участва в още една космическа мисия, като прекарва 3 дни, 1 час и 33 секунди в космоса.
На 1 януари 2017 на името на Елисън е кръстено летището в родния му град, а на 28-ма страница във всеки един нов американски паспорт са отпечатани следните му думи: „Всяко поколение има задължението да отвори човешкия ум към откриването на нови светове…да гледа една идея по-отгоре от предците си.”
Криста Маколиф е учител по професия. Тя е избрана от общо 11 хиляди кандидати в кастинг за първия учител в космическа програма. Още от дете мисълта за Космоса я вълнува много. След като бива избрана от НАСА, тя споделя следното: „Ако ви бъде предложено място в космически кораб, не питайте кое точно е мястото. Приемете веднага!”.
Дубльорката на Криста – Барбара Морган, продължава каузата на своята колежка и приятелка, и през август 2007 година успешно лети в Космоса в мисия до Международната космическа станция. В памет на знаметитата учителка-космонавт на нейно име са кръстени много училища и стипендии.
Грегъри Джарвис е бил дете с много интереси. Много обичал да играе скуош и да кара колело. Бил почитател още на ските, рафтинга и разходките в планините. Освен това свирел и на класическа китара в свободното си време.
Преди да се присъедини към НАСА Грегъри гради кариера в американските военновъздушни сили. Там той се занимава най-вече с разработването на ново поколение шпионски сателити. След фаталния инцидент с „Чалънджър” гимназията и инженерният факултет в университета в Бъфало, в които завършва Джарвис, са кръстени на негово име.
Джудит Резник е родена в щата Охайо в семейство на евреи с украински корени. В училище винаги е била отличничка и една от най-големите ѝ страсти винаги е било пианото. Първият ѝ избор за висше образование е именно в сферата на музиката, но в последствие Джудит решава да се посвети на математиката.
През септември 1984 година лети за пръв път в Космоса с програмата „Дискавъри”. Джудит е първата жертва, чието тяло бива открито след инцидента. Нейното име – Резник, носи кратер, намиращ се от тъмната страна на Луната.
Майкъл Смит е вторият пилот на злополучната совалка „Чалънджър”. Целият живот на Майкъл е посветен на самолетите. Най-голямата му страст винаги е била да лети. Смит обаче не успява да осъществи най-голямата си мечта и да полети в Космоса.
„Чалънджър” прекарва едва 73 секунди във въздуха преди да избухне на 14,6км. височина. Гласът на пилота е последният, който се чува на записа от совалката. „Ъ, оу” се превръща в ключова фраза на цялото разследване.
Френсис Скоби служи в американските военновъздушни сили, но междувременно завършва и авиационно инженерство в университета в Аризона. Той участва във Виетнамската война като боен пилот.
През април 1984 година Скоби пилотира мисия на совалката „Чалънджър”, която е успешна, и е извършена с цел подмяна на сателит. Франсис е командир на фаталната мисия „Чалънджър” през януари 1986.
Роналд Макниър е роден в Лейк Сити, Южна Каролина, в семейство на чернокожи. През лятото на 1959 година отказва да напусне библиотека, отредена само за посетители от бялата раса. Тази библиотека днес носи неговото име. Роналд е бил изумителен физик и е национално признат за изследванията си в областта на физиката на лазерите.
Той има четири докторантури, черен колан по таекуондо и свири на саксофон. През февруари 1984 участва в мисия на „Чалънджър” и се превръща във втория афроамериканец, излетял в Космоса. В чест на Макниър също има кратер на Луната, които носи неговото име.
Много от разследванията на инцидента сочат, че астронавтите са били живи и в съзнание през цялото време до момента на сблъсъка с океана. След приключване на официалното разследване на НАСА Робърт Овърмайер, водещ разследващ, споделя: „Не само съм летял заедно с Франсис Скоби, с него имахме общ самолет. Аз знам, че той е направил всичко, за да спаси екипажа си. Той се е борил до края, за да оцелеят всички. Франсис е управлявал совалката, дори и без криле, през цялото време до сблъсъка с океана."
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!