Н а тази дата през 1855 г. умира английската писателка Шарлот Бронте. Творбите ѝ се превръщат в класика в английската литература, като най-популярната от тях е романът „Джейн Еър“.
За съжаление съдбата на Шарлот е тежка
– майка ѝ умира от рак, когато тя е едва 6-годишна, две от сестрите ѝ умират през 1825 г. През 1848 г. само за 8 месеца тя губи още трима членове на семейството си – брат си Брануел и сестрите си Емили и Ан.
Charlotte Brontë’s earliest work, an illustrated story she wrote for her baby sister Anne. pic.twitter.com/0UL1eaDQta
— Brontë Sisters (@thebrontesbot) November 24, 2021
Шарлот получава предложение за брак на Артър Бел Никълс, помощник на баща ѝ, който е влюбен в нея от дълго време. Първоначално тя отклонява предложението. Баща ѝ също не е съгласен с този съюз, заради лошото финансово положение на кандидата. Но постепенно Шарлот започва да изпитва привличане към Никълс и през януари 1854 г. приема неговото предложение за брак. Получават благословията на нейния баща и сключват брак през юни същата година, като прекарват медения си месец в Ирландия.
Шарлот забременява скоро след сватбата си, но нейното здраве бързо се влошава.
Тя започва да страда от постоянно гадене, съпроводено с непрекъсната отпадналост. Шарлот умира, заедно с нероденото си дете, на 31 март 1855 г., на 38 години. Като причина за нейната смърт е посочена туберкулозата, но много от нейните биографи предполагат, че тя е починала от дехидратация и недохранване поради повръщането. Те също свидетелстват, че тя може да е страдала от тифус, с който се е заразила от жена от нейното домакинство, починала малко преди нея. Шарлот е погребана в семейния парцел към църквата в родния ѝ град Хауърт.
Айфеловата кула
На 31 март 1889 г. официално е завършена Айфеловата кула. Тя се намира в Марсово поле в Париж и е кръстена на инженера Гюстав Айфел, чиято компания е проектирала и построила кулата.
Eiffel Tower ♥️Paris France 🇫🇷 pic.twitter.com/uuoRA76fcO
— D. M. 🌎 Vakili (@DorVakili) March 22, 2025
Наричана от французите „Желязната лейди“
тя е построена като централен елемент на Световното изложение през 1889 г. и за да увенчае стогодишнината от Френската революция. Въпреки че първоначално е критикувана от някои от водещите френски художници и интелектуалци за дизайна си, оттогава кулата се превърна в световна културна икона на Франция и една от най-разпознаваемите структури в света.
On #ThisDayInHistory 1889, the Eiffel Tower opens in #Paris. https://t.co/6SIDAPeMWH pic.twitter.com/yhky9Ab2pr
— HISTORY (@HISTORY) March 31, 2016
Айфеловата кула е най-посещаваният паметник с входна такса в света. Тя е определена за исторически паметник през 1964 г. и е обявена за част от обекта на световното наследство на ЮНЕСКО през 1991 г. Кулата е висока 330 метра, приблизително същата височина като 81-етажна сграда и е най-високата сграда в Париж. Основата ѝ е квадратна, с размери 125 метра от всяка страна.
България преминава към Григорианския календар
На 12 март 1916 г. Законът за въвеждане на Григорианския календар в България е гласуван в парламента. Обнародван е на 21 март и след това приведен в действие. За 24 часа на 31 март 1916 г. България преминава от Юлианския към Григорианския календар и вместо 1-ви, настъпва 14-ти април.
Сутринта всички ежедневни вестници излизат с новата дата. Българската православна църква обаче продължава да следва Юлианския календар. Едва през 1968 г. тя преминава към Григорианския заедно с Румънската и Гръцката православна църква. Но по стария календар остават Великденският православен цикъл и твърдите дати на църковните празници.
Събитията около Григорианския календар обаче датират от доста по отдавна. На 24 февруари 1582 г. папа Григорий ХІІІ издава була, според която датите се преместват с 10 дни напред. Така се въвежда новият Григориански календар на мястото на действащия от древността Юлиански календар.
Григорианският календар не получава веднага всеобщо разпространение. Испания, Португалия, Полша, Франция и др. страни го приемат веднага. Англия и останалите протестантски държави го налагат през ХVІІІ в., а източноправославните чак в началото на ХХ в.
Още събития на 31 март:
- 1934 г. – роден е американският актьор Ричард Чембърлейн („Шогун“, „Птиците умират сами“)
- 1971 г. – роден е шотландският актьор Юън Макгрегър („Трейнспотинг“, „Междузвездни войни: Епизод I – Невидима заплаха“, „Мулен Руж“, „Блек Хоук“, „Междузвездни войни: Епизод II – Клонираните атакуват“, „Междузвездни войни: Епизод III – Отмъщението на ситите“, „Ангели и демони“)
- 1993 г. – умира американският актьор Брандън Лий („Конфликт в Малко Токио“, „Гарванът“)