Н а 30 март 1867 г. САЩ купуват Аляска от Русия за 7,2 млн. долара (около 130 млн. долара в днешни пари). На 15 май същата година Сенатът на Съединените щати ратифицира двустранен договор, подписан на 30 март, и американският суверенитет влиза в законна сила на цялата територия на 18 октомври.
През първата половина на XVIII в. Русия е установила колониално присъствие в части от Северна Америка, но малко руснаци са се заселили в Аляска. Цар Александър II, след като се сблъсква с катастрофално поражение в Кримската война, започва да проучва възможността за продажба на владенията на държавата в Аляска, които при всяка бъдеща война би било трудно да бъдат защитени от Обединеното кралство. За тази цел Уилям Х. Сюърд, държавният секретар на САЩ по това време, влиза в преговори с руския дипломат Едуард де Щокъл за придобиването на Аляска от САЩ след Американската гражданска война. Двамата постигат съгласие за договор за продажба на 30 март 1867 г.
При първоначална цена от 2 цента на акър, Съединените щати разширяват територията си с 1 518 800 км2.
Today in 1867: The US buys Alaska for $7.2 million after the British decline to purchase it on behalf of Canada. pic.twitter.com/dJShhHQ0h8
— Weird History (@weird_hist) October 18, 2015
Реакциите на покупката на Аляска сред американците са предимно положителни, тъй като мнозина вярват, че Аляска ще послужи като база за разширяване на американската търговия в Азия. Някои опоненти определиха покупката като „Глупостта на Сюърд“ или „Хладилната кутия на Сюърд“, тъй като те твърдяха, че Съединените щати са придобили безполезна земя.
Почти всички руски заселници напускат Аляска след покупката; Аляска ще остане слабо населена до началото на златната треска в Клондайк през 1896 г. Първоначално организирана като департамент Аляска, районът е преименуван на окръг Аляска през 1884 г. и на територията на Аляска през 1912 г., като в крайна сметка се превръща в съвременния щат Аляска през 1959 г.
Атентатът срещу Роналд Рейгън
На тази дата през 1981 г. Роналд Рейгън, тогавашният президент на Съединените щати, е прострелян и ранен от Джон Хинкли-младши във Вашингтон, окръг Колумбия. Стрелбата се случва докато Рейгън върви към лимузината си след ангажимент в хотел Washington Hilton. Хинкли вярва, че нападението ще впечатли актрисата Джоди Фостър, към която е развил еротоманска мания, след като я е гледал във филма „Шофьор на такси“ от 1976 г.
This is a bona fide assassination attempt. You can see how Reagan’s Secret Service knock him to the ground and surround him.
— Marlene Robertson (@marlene4719) January 19, 2025
They didn’t let him stand up and put his fist in the air for photos or wait for someone to find his shoe lifts.
pic.twitter.com/cTJiAXm6No
Рейгън е тежко ранен
от куршум от револвер, който рикошира в президентската лимузина и го удря в лявата подмишница, счупвайки ребро, пробивайки бял дроб и причинявайки сериозен вътрешен кръвоизлив. След това той претърпява спешна проучвателна операция. Рейгънс е възстановява и е изписан от болницата на 11 април.
Не се е случило официално позоваване на раздели 3 или 4 от 25-ата поправка на конституцията (относно вицепрезидента, който поема правомощията и задълженията на президента), въпреки че държавният секретар Александър Хейг заявява, че той „контролира тук“ в Белия дом, докато вицепрезидентът Джордж Х. У. Буш се завърне във Вашингтон от Форт Уърт, Тексас. Хейг беше четвърти в йерархията след Буш, председателя на Камарата на представителите Тип О'Нийл и временния президент на Сената Стром Търмънд.
On this day in 1981, President Ronald Reagan was shot and wounded in an assassination attempt.
— NBC Nightly News with Lester Holt (@NBCNightlyNews) March 30, 2018
In this archival @NBCNightlyNews clip, John Chancellor and Chris Wallace give their audience an update on the conditions of Reagan and press secretary James Brady. pic.twitter.com/IGa6vy2Aun
Прессекретарят на Белия дом Джеймс Брейди, агентът от тайните служби Тим Маккарти и полицаят от окръг Колумбия Томас Делаханти също са ранени
при атентата. И тримата оцеляват, но Брейди получава увреждане на мозъка и остава завинаги инвалид. Смъртта му през 2014 г. се счита за убийство, тъй като в крайна сметка е причинена от нараняването му.
На 21 юни 1982 г. Хинкли е признат за невинен поради невменяемост по обвинения в опит за убийство на президента. Той остава затворен в болницата „Св. Елизабет“, психиатрично заведение във Вашингтон, окръг Колумбия. През януари 2015 г. федералните прокурори обявиха, че няма да обвинят Хинкли за смъртта на Брейди, въпреки класификацията на съдебния лекар за смъртта му като убийство. Хинкли беше изписан от институционалната си психиатрична грижа на 10 септември 2016 г.
Англия потъва в скръб за кралицата-майка
На 30 март 2002 г. следобед Елизабет умира в Роял Лодж в замъка Уиндзор на 101-годишна възраст. До нея е дъщеря й кралица Елизабет II. Кралицата-майка страда от настинка от Коледа 2001 г. На 101 години и 238 дни тя е първият член на британското кралско семейство, живял над 100-годишна възраст. Тя е най-дълго живелият член на британското кралско семейство към момента на смъртта си. Нейната етърва, принцеса Алис, херцогиня на Глостър, надхвърля това, умирайки на 102-годишна възраст на 29 октомври 2004 г. Елизабет е един от най-дълголетните членове на, което и да било кралско семейство.
HM Queen Margrethe curtsying to the coffin of HM Queen Elizabeth, The Queen Mother. 2002.
— Imperial Material ♚ (@royalistinusa) January 16, 2024
📸: Photos from @saadsalman719 pic.twitter.com/LQlrJaWVw9
В деня на погребението на Елизабет, 9 април, в Лондон повече от милион души изпълват района извън Уестминстърското абатство
и по дължината от 37-километровия маршрут от Централен Лондон до лобното място на Елизабет в мемориалния параклис на крал Джордж VI до това на нейния съпруг и по-малката ѝ дъщеря Маргарет в параклиса „Сейнт Джордж“. По нейна молба, след погребението й венецът, който лежи на върха на ковчега ѝ, е поставен върху гроба на Незнайния воин, в жест, който повтаря почитта ѝ в сватбения ѝ ден 79 години по-рано.
Елизабет Боуз-Лайън е кралица на Обединеното кралство и доминионите на Британската общност от 11 декември 1936 г. до 6 февруари 1952 г. като съпруга на крал Джордж VI. Тя е и последната императрица на Индия от 1936 г. до разпускането на Британска Индия през август 1947 г. След смъртта на съпруга ѝ е официално известна като „кралица Елизабет, кралицата-майка“, за да не бъде обърквана с дъщеря ѝ кралица Елизабет II.
Her Majesty Queen Elizabeth the Queen Mother pic.twitter.com/OgzXeAkDga
— Rosie Lee 🇬🇧🇬🇧 (Rho) (@RosieLee777) October 9, 2024
През 1936 г. съпругът ѝ неочаквано става крал като Джордж VI, когато по-големият му брат Едуард VIII абдикира, за да се ожени за разведената американка Уолис Симпсън. След това Елизабет става кралица-консорт. В по-късните си години тя е постоянно популярен член на семейството, дори в моменти когато други кралски особи страдат от ниско ниво на обществено одобрение.
Още събития на 30 март:
- 1853 г. – роден е холандският художник Винсент ван Гог
- 1945 г. – роден е британският музикант Ерик Клептън
- 1968 г. – родена е певицата Селин Дион
- 1912 г. – умира германският писател Карл Май („Винету“, „Олд Шетърхенд“)
- 2005 г. – умира българският певец Емил Димитров („Моя страна, моя България“, „Ако си дал“, „Нашият сигнал“, „Писмо до мама“, „Джулия“)