В секи, който се опитва да се храни балансирано и да следи правилното съотношение на макронутриентите в диетата си, знае колко трудно е набавянето на белтъчини. За да ви помогнем да не ядете всеки ден обезмаслена извара, а и за да ви докажем, че храната може да е едновременно вкусна и полезна ви предлагаме 3 рецепти, богати на протеин.
А ако рецептите ви се сторят твърде сложни във видеото вижте как да си приготвите поширани яйца.
- Протеинова пица
4 яйца
200 г пилешки гърди
200 г кашкавал
200 г обезмаслена извара
200 г доматено пюре
100 г маслини
50 г брашно
5 г сода бикарбонат
босилек
Яйцата се смесват с изварата и брашното. Сместа трябва да има консистенци на тесто за кекс. Разстила се в намазнена тава. Пече се в загрята на 200 градуса фурна за 5-10 мин.
Месото се нарязва на ситни парченца. Маслините се нарязват на кръгчета.
Блатът се намазва с доматено пюре. Останалите продукти са подреждат равномерно. Малко преди пицата да е готова се поръсва с кашкавал.
- Сьомга със салата от червено цвекло
800 г филе от сьомга (с кожа)
2 скилидки чесън
2 с.л. зехтин
сол и черен пипер на вкус
за соса:
100 г заквасена сметана
4 стръка копър
2 с. л. сок от лимон
2 ч. л. настърган хрян
сол на вкус
за салатата:
600 г червено цвекло
100 г перлен ечемик
50 г спанак
80 мл зехтин
2 с. л. ябълков оцет
1 ч. л. дижонска горчица
1/4 ч. л. ким
сол и черен пипер на вкус
Цвеклото се измива и всяка глава се слага върху парче алуминиево фолио. Залива се с малко от зехтина, овкусява със сол и черен пипер и се увива добре във фолиото. Поставя се в тава, налива се един пръст вода и се пече около час в загрята на 170 градуса фурна, с вентилатор.
След това се обелва и се нарязва на кубчета. Перленият ечемик се сварява във вода и се отцежда. В купа се разбъркват горчицата, оцетът, кимът и останалият зехтин.
В голяма купа се смесват ечемикът, цвеклото, спанакът, налива се дресингът и се разбърква. Копърът се наситнява и се смесва със сметаната, сока от лимон, хряна и сол на вкус.
Сьомгата се почиства (от люспите и костиците) и се нарязва на 4 еднакви парчета. Овкусява се със сол и черен пипер. Върху кожата се правят прорези.
Филетата се пържат в зехтин с кожата надолу, като леко се притискат, за да не се нагъват. Щом кожата стане златиста и хрупкава, се обръщат. Добавят се маслото и смачкани скилидки чесън. Готви се до златисто. Сервира се със салатата и соса.
- Патладжанена фритата
1 патладжан (средно голям)
2 скилидки чесън
1 червена чушка
1 глава лук
1/4 връзка магданоз
6 яйца
150 г сирене „Чедър“
50 мл зехтин
1 с. л. люта паста „Хариса“
сол и черен пипер на вкус
Патладжанът се обелва, нарязва се на кубчета, посолява се и се оставя да се отцеди от горчивата течност. След това се измива и се подсушава.
Лукът се реже на полумесеци, чушката – на кубчета, а чесънът и магданозът се наситняват. Яйцата се разбиват със сол, черен пипер, лютата паста „Хариса“ и магданоза.
Патладжаните се пържат в зехтина до златисто, след което се изваждат върху кухненска хартия, за да се отцедят от излишната мазнина. В същия съд се запържват лукът, чушките и чесънът. Връщат се патладжаните.
Наливат се разбитите яйца. Добавя се и нарязаното на кубчета сирене. Съдът се слага за 10-15 минути в загрята на 200 градуса фурна (с вентилатор), докато фритатата се запече добре. Изважда се и се поднася.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!