К раят на 2021 г. е съвсем близо. Трудна и несигурна година в професионален, в личен план, а може би и двете.
Така, в очакване 2022-ра да е по-добра и успешна, правим равносметка на отминаващите 365 дни, какво успяхме и не успяхме да изпълним.
Горчиво чувство за неуспех или оптимизъм за ново начало ни завладява в тези последни дни на топящата се година?
Провалът ще бъде началото на нещо ново и по-добро
Невъзможността да отбележите като изпълнени всички обещания от новогодишния си списък може да се дължи на ред причини – зависещи и независещи от вас. Това не е нито оправдание, нито повод да обвинявате себе си в тотален неуспех.
Как се чувства даден човек при пропуска да осъществи поставените лични или професионални цели, зависи от това какъв типаж е.
„В психологията, както и във всяка наука, трябва да бъдем много точни, особено когато говорим за вина и мотивация. Хората, на които им е вменен перфекционизъм като правило на живота, много се измъчват, ако не постигат желаните резултати“, казва за vesti.bg Ирина Недялкова, магистър психолог, хипнотерапевт и специализант в когнитивно-поведенческа психотерапия.
Новата година като отваряне на една нова житейска страница носи със себе си заряда, който е необходим да започнем на чисто и да изпълним най-накрая това, което сме отлагали, за което не сме намирали време или мотивация.
„На всеки му се е случвало провалът да бъде началото на нещо ново и по-добро“, обяснява още Недялкова. Може би точно през тази година ще преосмислите целите и си и ще промените начина за тяхното постигане.
Трябва да имаме осмислени цели
На колко хора късметите от коледната баница за нова кола, къща и печалба от тотото се сбъдват? Едва ли са много.
Така е и с новогодишните обещания, които си даваме – няма да спечелим от тотото, ако не отидем дори веднъж през тото пункта, нали?
”Трябва да имаме осмислени цели, за да живеем осмислен живот и да се реализираме”, уточнява психологът.
На първо място помислете добре какво всъщност искате да си обещаете. Дали поставяте целите си заради собственото си щастие или това е очакване на някой друг – половинка, роднини, колеги.
Формулирането на обещанията трябва да се случва спрямо личните възможности, ежедневие и навици, темперамент и т.н. Ако досега никога не сте влизали в зала за тренировки, а от нова година искате да прекарвате там всеки ден по един час, най-вероятно не сте на прав път с изпълнението на това желание.
Така, вместо обещание като „Отсега нататък ще водя здравословен начин на живот“, което сигурно ще ви тласне към голяма промяна на досегашния ви начин на живот, си поставете няколко по-малки цели, които са близо до тази голяма, но и които ще можете да изпълните, познавайки личните си възможности.
Направете обещанието, че ще водите по-активен начин на живот, че ще ограничите (не премахнете) консумацията на някои вредни храни и обратното всеки ден ще взимате плодове от кварталното магазинче и т.н.
Помощ при липса на мотивация
Напълно нормално е в началото на годината мотивацията и желанието да започнем нещо (на)ново да са в своя пик, а след време постепенно да намалят. Понякога умората, дългият работен ден, различни други ангажименти ни отдалечават малко или много от личните цели, които сме си поставили.
„Често ни липсва не мотивацията, а волята, дисциплината, организираността и отговорността. Ако не сме ги получили от родителите си в детството, като подаръците под Коледната елха, то трябва сами да си ги набавим в резултат на своето личностно израстване“, уточнява Ирина Недялкова.
Ако сте от хората, които страдат от липса на самодисциплина и организираност, две неща ще ви помогнат по пътя към изпълнението на поне част от списъка с новогодишни цели. Едното - измерване на прогреса, а второто - просто добра компания.
Нека вземем горния пример „Ще водя здравословен начин на живот“. Ежедневното измерване на изминатото разстояние до работа в крачки или време например ще повиши мотивацията ви в пъти, след като видите как с всеки ден извървявате повече спрямо предходния ден. За тази цел можете да инсталирате различни приложения на мобилния си телефон, да ползвате смарт часовник или гривна.
Допълнителен плюс на новите технологии са, че можете да настройте устройствата за получаване на напомняне, което макар и малко досадно понякога, ще ви подсеща колко остава до достигане на дневната ви цел.
Ако и това не е достатъчна мотивация, то просто се нуждаете добра компания. Колега, съученик, приятел, който ще ви помогне в изпълнението на желанията, които не можете да изпълните самостоятелно.
Искате да се отдавате по-често на разходки в планината, но не сте достатъчно инициативен/а, не познавате маршрутите, не знаете как да стигнете до там. Намерете деен човек, с когото това занимание ще ви е приятно, който ще ви покаже нови места, с когото ще си насрочвате периодични срещи за разходка и най-вече ще се съобразява с вашето темпо без да ви тласка прекалено много.
„Понякога, да помогнеш на друг човек да се реализира е по-важно от точното изпълнение на своите цели“, съветва Ирина Недялкова. Затова не забравяйте тази година да си поставите цел да изпълните желанието на някой друг.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!