В сички ние в детството сме чували ужасни фрази от родителите в духа: „За кого готвих?“ и т.н. Всъщност те не са толкова безобидни, колкото може да изглежда.
Можете също да използвате тези фрази с децата си. Проблемът е, че думи като тази могат да причинят истински хранителни разстройства.
- „Нека спрем да ядем толкова много. Ти си момиче!"
Опасна фраза, водеща до сериозни психологически проблеми. А именно анорексията. Но дори и никога да не сте се сблъсквали с такъв голям проблем, може да забележите, че постоянно се контролирате, не ви позволява да се насладите на десерт дори с нормално тегло, но редовно се разпадате, което ви кара да се самобичувате. С голяма вероятност в детството родителите са искали „най-доброто“, но са вдъхновили сериозен комплекс с такива ограничителни фрази.
- „Не може да си толкова слаб!“
Обратният проблем са обвиненията са, че е твърде слаба. В допълнение към факта, че в бъдеще такива деца трудно контролират апетита си, за тях е трудно да се научат да приемат себе си в теглото си. Често подобни нагласи водят до дисморфофобия, която може да се справи само с помощта на специалист.
- „Ако не ядеш, няма да станеш от масата“
Легендарна фраза. Детето започва да се чувства виновно и скоро осъзнава, че е по-лесно да се подчини, тогава можете бързо да се отървете от авторитарния родител. Но не забравяйте, че всяко насилие срещу човек никога не остава незабелязано. Наказаието не трябва да бъде основната точка по време на хранене. Най-добре превключете вектора от заплашителен към обяснителен – кажете, че ако детето се нахрани добре, ще може да се разходи по-дълго или да победи другарчето си в играта, защото се е нахранило с домашна супа. При това положение храната няма да предизвика неприятни асоциации у детето.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!