Н а 27 март 1968 г. първият човек, летял в космоса - Юрий Гагаринм извършва планиран тренировъчен полет с учебен самолет МиГ-15УТИ под ръководството на опитния инструктор В. С. Серьогин, при който загиват и двамата, след като самолетът се разбива край град Киржач.
Обвита в тайна, причината за катастрофата, която уби Гагарин, е несигурна и става обект на спекулации,
включително няколко конспиративни теории. Най-малко три разследвания на катастрофата са проведени отделно от ВВС, официални правителствени комисии и КГБ. Според биографията на Гагарин от Джейми Доран и Пиърс Бизони „Starman: The Truth Behind the Legend of Yuri Gagarin“, КГБ работи „не само заедно с ВВС и официалните членове на комисията, но и срещу тях“.
Докладът на КГБ, разсекретен през март 2003 г., твърди, че действията на персонала на авиобазата са допринесли за катастрофата. В доклада се посочва, че ръководителят на въздушното движение е предоставил на Гагарин остаряла информация за времето и че до момента на полета му условията са се влошили значително. Наземният екипаж също оставил външни резервоари за гориво, прикрепени към самолета. Планираните летателни дейности на Гагарин изискват ясно време и без извънбордови резервоари.
#OTD we remember Yuri Gagarin, the first human in space. On March 27, 1968, Yuri and his flight instructor Vladimir Seryogin died when their MiG-15UTI crashed during routine training flight. Here are my favorite photos of Yuri. What is your favorite photo of him? pic.twitter.com/lHgzo2VQ2M
— Katya Pavlushchenko (@katlinegrey) March 27, 2020
Разследването заключава, че самолетът на Гагарин е навлязъл във въртене
или поради сблъсък с птица, или поради внезапно движение, за да избегне друг самолет. Поради остарелия метеорологичен доклад, екипажът смята, че надморската им височина е по-висока от действителната и не може да реагира правилно, за да изведе МиГ-15 от въртенето му.
Друга теория, представена през 2005 г. от първия изследовател на катастрофата, предполага, че вентилационният отвор на кабината е бил случайно оставен отворен от екипажа или предишния пилот, което е довело до лишаване от кислород и е оставило екипажа неспособен да контролира самолета. Подобна теория, публикувана в списание Air & Space/Smithsonian, е, че екипажът е открил отворения вентилационен отвор и е следвал процедурата, като е извършил бързо гмуркане на по-ниска надморска височина. Това гмуркане ги кара да загубят съзнание и да се разбият.
На 12 април 2007 г. Кремъл наложи вето на ново разследване на смъртта на Гагарин.
Правителствени служители казаха, че не виждат причина да започнат ново разследване. През април 2011 г. бяха разсекретени документи от комисия от 1968 г., създадена от Централния комитет на Комунистическата партия за разследване на катастрофата. Документите разкриват, че първоначалното заключение на комисията е, че Гагарин или Серьогин са маневрирали рязко, или за да избегнат метеорологичен балон, или за да избегнат „навлизане в горната граница на първия слой облачна покривка“, водещо самолета в „свръхкритичен режим на полет и до спирането му при сложни метеорологични условия“.
Голямото земетресение в Аляска
Downtown Anchorage, Alaska after 1964 earthquake. pic.twitter.com/l6DCDvVHYP
— Brian Roemmele (@BrianRoemmele) February 23, 2025
На тази дата през 1964 г. се случва земетресение с магнитуд 9,2 по скалата на Рихтер в Аляска. То е известно още като земетресението от Разпети петък. В цяла южна централна Аляска се появяват земни пукнатини, срутват се сгради и се образува цунами. В резултат на всичко това около 139 души губят живота си.
Продължаващо 4 минути и 38 секунди, земетресението остава най-мощният земен трус, регистриран някога в Северна Америка и второто най-мощно земетресение, регистрирано някога в света от началото на съвременната сеизмография през 1900 г.
Анкъридж претърпява големи разрушения или щети на много неадекватно проектирани за земетресение къщи, сгради и инфраструктура
(павирани улици, тротоари, водопроводни и канализационни мрежи, електрически системи и друго създадено от човека оборудване), особено в няколкото свлачищни зони по Knik Arm.
Aftermath of the 1964 Alaska Earthquake looks like the Fallout post-apocalypse. pic.twitter.com/Khtw1yKoxJ
— Thinkwert (@Thinkwert) April 19, 2024
В залива Принц Уилям, Порт Валдес претърпя масивно подводно свлачище, което доведе до смъртта на 32 души между срутването на градското пристанище и доковете на Валдес и вътре в кораб, който беше акостирал там по това време. Цунами с височина 8,2 м унищожи село Ченега, убивайки 23 от 68-те души, които живеели там. Оцелелите надбягали вълната, изкачвайки се на високо. След земетресението цунамито засегнало сериозно Whittier, Seward, Kodiak и други общности в Аляска, както и хора и имущество в Британска Колумбия, Вашингтон, Орегон и Калифорния. Цунамито също причинило щети в Хавай и Япония.
Още събития на 27 март:
- 1973 г. – Американският актьор Марлон Брандо се отказва от наградата Оскар, в знак на подкрепа на правата на индианците.
- 1977 г. – При най-голямата в историята самолетна катастрофа два самолета Боинг 747 се сблъскват на летище „Лос Родеос“, Тенерифе (Канарски острови), при което загиват 583 души.
- 1952 г. – родена е актрисата Мария Шнайдер („Последно танго в Париж“, „Джейн Еър“)
- 1963 г. – роден е акторът и режисьор Куентин Тарантино („Глутница кучета“, „Криминале“, „Джанго без окови“, „От здрач до зори“)
- 1969 г. – родена е певицата Марая Кери
- 1893 г – умира българската героиня Тонка Тончева Обретенова (Баба Тонка). Съратник и доверено лице на Васил Левски. Нейният дом е сигурно убежище и организационен център на революционните дейци.