М узеят на китоловството в Ню Бедфорд, Масачузетс, може да е дом на пет впечатляващи скелета на китове, но синият кит може да остави следа във вас. Буквално - от скелета му капе масло и той не е спирал да го прави вече повече от четвърт век.
Въпросният син кит е KOBO, което означава „Кралят на Синия океан“, чието тяло е открито на носа на танкер през март 1998 г. То е било ударено и убито от витлото на друг танкер в Нова Скотия, преди да бъде взето от кораба, на който е намерено, и пренесено чак до залива Нарагансет, Роуд Айлънд.
След откриването на KOBO месото му е отстранено, костите са почистени - процес, който включва потапянето им в пристанището на Ню Бедфорд в продължение на пет месеца - и повторното им сглобяване.
„Свършиха доста добра работа, за да изчистят костите. Не успяха обаче да изкарат цялото масло“, казва Боб Роча, заместник-куратор по науката и изследванията на Музея на китоловството в Ню Бедфорд, пред WBZ-TV.
Маслото? Точно така - китовете са мазни. Толкова мазни, че са били търсени именно заради това. В крайна сметка китовото масло се е използвало в най-различни неща, включително сапун, смазка, маргарин и дори в един момент в експлозиви.
Маслото се намира в костния мозък на китовете и не само им помага да поддържат плаваемост, но и служи като резервен източник на енергия вместо китова мас, обяснява Роша пред Popular Science.
Това би било полезно, когато KOBO е бил жив, но резултатът от това, че при почистването не е извадено цялото масло, е, че 20,02-метровият скелет все още изпуска масло 26 години след като е намерен за първи път.
„Харесва ми фактът, че скелетът е мазен, защото това допринася за преживяването на човек, който влиза, да може да усети миризмата на масло, да почувства какво може да е било да си заседнал на китоловен кораб в продължение на три години“, казва Роча пред WBZ-TV.
Въпреки че сме за потапяне в атмосферата, капенето на масло на пода не е непременно идеално; музеят е създал система, която улавя маслото и го изпраща в колба, за да следи колко масло изтича.
Откакто е създадена тази система, колбите са събрали над един литър масло и това количество вероятно ще продължи да се увеличава - музеят е изчислил, че KOBO вероятно ще продължи да изпуска масло чак до 2060 г.
Това обаче няма нищо общо със скелета на гренландския кит в лондонския Природонаучен музей, от който все още капе масло 160 години след събирането му.
Така че, ако планирате да обиколите скелетите на китовете в световния музей, може би не носете любимия си пуловер.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!