З а мнозина свиването на дивана с пуканки и филм означава да изключат мозъка си, за да се отпуснат след дългия ден. Но без да знаете, две дузини мозъчни мрежи се активират, когато гледате различни видове филми, показва ново проучване.
Новото изследване, публикувано на 6 ноември в списание Neuron, показва, че мозъкът ни всъщност е изключително активен, когато гледаме филми. Изследователите от Масачузетския технологичен институт (MIT) се възползваха от това, за да създадат най-точната досега функционална мозъчна карта, начертавайки специфичните вериги, които се активират в подкрепа на различни аспекти на познанието.
Те са проследили къде мозъкът се активира по време на филмовите сцени - например, когато Дом Коб изследва света на сънищата в „Зачатие“, Кевин Маккалистър осъзнава, че е „Сам вкъщи“, или Лея нарича Хан „мършав на вид боклукчия“ в „Междузвездни войни: Империята отвръща на удара“. Оттук те успяват да идентифицират различните мозъчни мрежи, необходими за обработката на различните видове сцени.
24 brain networks kick in when you watch movies, study finds https://t.co/nWTmBDDt3P
— Live Science (@LiveScience) November 13, 2024
„Нашата работа е първият опит за получаване на схема на различни области и мрежи на мозъка в естествени условия“, казва първият автор на изследването Реза Раджимер, невролог в MIT, пред Live Science.
За сравнение, много от изследванията на функционалното картографиране на мозъка са извършени, когато мозъкът е „в покой“, а не е ангажиран с наблюдението на определена сцена.
Снимките на мозъка в състояние на покой все още са информативни, но предизвикателството е, че някои от мозъчните мрежи се активират само при външна стимулация.
В новото проучване изследователите използват набор от данни от функционален ядрено-магнитен резонанс (fMRI) от проекта Human Connectome Project, който се състои от мозъчни сканирания на 176 млади възрастни, които са гледали 60 минути кратки клипове от няколко независими и холивудски филма. Сканирането с fMRI индиректно измерва мозъчната активност, като проследява къде тече кръвта в различните области на мозъка. Ако дадена част от мозъка е активна, притокът на кръв към нея се увеличава.
Long-range connections between the amygdala, which helps process emotions, and cortical regions that power cognition help us manage our behavior and navigate social interactions.
— The Transmitter (@_TheTransmitter) November 14, 2024
By @cqchoihttps://t.co/9kyppny8rg
„Филмовият стимул е богат стимул, но от друга страна, той не е много добре контролиран стимул. И когато покажете филм на даден субект, може да получите някои идиосинкратични реакции, които не могат да бъдат обобщени за други субекти. Не всеки реагира на филми или ги обработва по един и същи начин", каза Раджимехр.
Затова Раджимер и екипът му са използвали трик, като са осреднили мозъчната активност на участниците. Това им позволило да картографират и изследват мозъчните реакции и мрежи, които са общи за всички хора в изследването. С тази първоначална карта те могат да определят кои мрежи са активни по време на различните филмови сцени.
Като цяло по време на гледането на филми са били активирани 24 различни мозъчни мрежи. След това изследователите могат да възложат функции на всяка мрежа, като ги свържат със специфични когнитивни процеси, като например разпознаване на човешки лица, наблюдаване на взаимодействието между хората и наблюдение на познати обстановки и забележителности.
В резултат на този анализ е създадена най-изчерпателната функционална карта на мозъка, представена досега, казват изследователите.
На базата на тази карта изследователите откриват обратна връзка между „областите на изпълнителния контрол“ - частите на мозъка, участващи в планирането и вземането на решения - и частите на мозъка с други функции.
Когато дадена филмова сцена е сложна и трудна за проследяване - като например когато Дани Оушън и екипът му планират обир в Лас Вегас в „11-те години на Оушън“ - изпълнителните области, отговорни за съставянето на планове, решаването на проблеми и приоритизирането на информацията, са били силно активни. Когато обаче сцената е сравнително проста - като например когато Джулия Робъртс разговаря непринудено с ищеца в „Ерин Брокович“ - доминират по-специализирани мозъчни области, включително тези, които участват в обработката на езика.
„Един от резултатите, който беше доста изненадващ, беше, че... когато клипът свърши, се наблюдава огромна реакция в тези мрежи за контрол на изпълнителната власт“, добави Раджимер.
По време на изследването клиповете завършват внезапно с 20-секундна почивка между всяка сцена. Раджимехр предложи, че този рязък край може автоматично да активира специфични вериги на паметта, докато изследваните лица се опитват да си припомнят съдържанието на клиповете.
Функционална карта на мозъка с такова ниво на детайлност би могла да даде представа за това как са организирани мрежите на мозъка както при здрави хора, така и при хора със заболявания като шизофрения или аутизъм. Теоретично разбирането на начина, по който мозъкът реагира на филмите, може дори да научи Холивуд на едно-две неща и да помогне на режисьорите да създават по-интересни материали - каза Раджимер.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!