Н а 21 януари 1890 г. е разкрит заговор на майор Коста Паница за убийството на българския княз Фердинанд I и министър-председателя Стефан Стамболов. Паница е български офицер, майор, участник в Сръбско-турската война, Руско-турската война (1877 – 1878) и опълченец-поборник. Той е герой от Съединението на Княжество България и Източна Румелия и Сръбско-българската война, деец на Македоно-одринското революционно движение, един от строителите на армията на България.
По време на преврата от 9 август 1886 г. срещу княз Александър Батенберг застава твърдо на страната на княза и е един от главните организатори на контрапреврата. След абдикацията на княза играе важна роля в политиката. Председател на Военния касационен съд. Привърженик на Стефан Стамболов по време на кризата от 1886 – 1887 г.
След като княз Фердинанд I заема българския престол Паница го смята за узурпатор.
В него все повече назрява идеята за организиране на заговор. Коста Паница влиза в конфликт и със Стамболов, поради умерената му политика по македонския въпрос. На 21 януари 1890 г. е разкрит заговор в столичния гарнизон за убийство на княз Фердинанд и министър-председателя Стамболов. Негов организатор е майор Коста Паница. Осъден от военен съд на смърт, той е екзекутиран на 16 юни.
Екзекуцията на Луи XVI
Le 21 janvier approche, cette date funeste ou l'infâme république à décapité le roi Louis XVI et par ce geste, condamné la France. La situation actuelle est dû à ce régicide et à la perte de spiritualité voulue par la pute républicaine. Nous en voyons les résultats. #France pic.twitter.com/gLfpazYyAb
— ⚜️ Le Sudiste ⚜️ (@chris190190) January 18, 2025
На тази дата през 1793 г. е екзекутиран френският крал Луи XVI. Той управлява като крал на Франция и Навара от 1774 до 1791, а след избухването на Френската революция и провъзгласяването на страната за конституционна монархия като „Крал на французите“ от 1791 до 1792.
В първите години на революцията продължава да оглавява изпълнителната власт, но със силно ограничени правомощия. През лятото на 1791 г. прави опит за бягство, а през лятото на 1792 г. е отстранен от властта и арестуван (10 август 1792). Съден е от Конвента, признат е за виновен в държавна измяна и на 21 януари 1793 е гилотиниран. Екзекуцията му слага край на абсолютната монархия във Франция.
Първи полет на „Конкорд“
#Concorde landing at Heathrow ♥️#AirFrance
— Virginie Sigonney (@GinieSigonney) January 12, 2025
.
.
.
🎥©️credit reserved to the author pic.twitter.com/3VIjGvEorA
„Конкорд“ е англо-френски свръхзвуков пътнически самолет, един от двата типа (заедно с ТУ-144) свръхзвукови самолети, извършвали пътнически полети. Постигнатата скорост е малко повече от мах 2, като трансатлантическият полет с „Конкорд“ продължава около 3,5 часа.
Използван е от авиокомпаниите British Airways и Air France от 21 януари 1976 до 24 октомври 2003 г. Всяка от компаниите е имала по 7 самолета. Най-забележителното преживяване с „Конкорд“ било, че той „изпреварвал залеза“. По време на полети рано вечерта от Париж или Лондон до САЩ самолетът е излитал по тъмно и е настигал слънцето – от кабината се е виждало как слънцето изгрява от запад.
Маршът на жените
Маршът на жените беше световен протест на 21 януари 2017 г., ден след първото встъпване в длъжност на Доналд Тръмп като президент на Съединените щати. Това беше предизвикано от политическите позиции и реториката на Тръмп, които бяха и се разглеждат като женомразки и представени като заплаха за правата на жените.
"We are America": Tens of thousands of women in a sea of pink hats are marching on Washington https://t.co/okmyCRFxje #WomensMarch pic.twitter.com/34IYsnmzdx
— NBC News (@NBCNews) January 21, 2017
Целта на годишните маршове е да се застъпи за законодателство и политики по отношение на правата на човека и други въпроси,
включително правата на жените, имиграционната реформа, реформата в здравеопазването, правосъдието за хората с увреждания, репродуктивните права, околната среда, правата на ЛГБТК, расовото равенство, свободата на религията, права на работниците и толерантност.
Основният протест беше във Вашингтон, окръг Колумбия, и е известен като Маршът на жените във Вашингтон с много други шествия, които се проведоха по целия свят. Вашингтонският марш привлече над 470 000 души. Между 3 267 134 и 5 246 670 души участваха в маршовете в САЩ. Участието в световен мащаб се оценява на над седем милиона.
Още събития от 21 януари:
- 1869 г. – роден е Григорий Распутин, монах и довереник на последния руски цар Николай II
- 1879 г. – умира българският писател и революционер Любен Каравелов
- 1905 г. – роден е френският моден дизайнер Кристиан Диор
- 1924 г. – умира съветският лидер Владимир Ленин
- 1941 г. – роден е испанският тенор Пласидо Доминго
- 1950 г. – умира британският автор Джордж Оруел („1984“, „Фермата на животните“)
- 1954 г. – родена е българската певица Камелия Тодорова
- 2004 г – умира българският писател Йордан Радичков
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!