П рез 2018 година отново ще имаме много астрономически поводи да вдигаме глава и да отправяме взор към небосвода.
Освен красивия танц на луната и звездите, ще можем да наблюдаваме още множество небесни събития – метеорни потоци, лунни и слънчеви затъмнения, планетите от слънчевата система и др.
Някои от очакваните явления ще можем да видим с невъоръжено око, но за други ще ни трябва телескоп или добър бинокъл - разбира се и безоблачно небе.
Ето и най важните астрономически събития за 2018 година:
2 януари – първото пълнолуние за 2018 г.
Предсказанието на Ванга за 2018 г., което обърка учените
3, 4 януари - метеорният поток Квадрантиди. Максимумът ще бъде в сутрешни часове на 4 януари, като се очакват около 40 падащи звезди на час.
NASA: 'Super blue blood moon' to shine in January 2018 https://t.co/6GGKpkIIYf
— ABS-CBN News (@ABSCBNNews) December 30, 2017
31 януари - ще има едновременно Суперлуна и Синя Луна - названието на второто пълнолуние в рамките на един календарен месец.
31 януари – пълно лунно затъмнение (над Тихия Океан, Австралия и Източна Азия)
15 февруари – частично слънчево затъмнение
15 март - Меркурий ще бъде в своята максимална източна елонгация - това е вторият ден в годината, когато най-близката до слънцето планета може да се види лесно и ярко на небето, този път малко след залез.
НАСА откри 7 планети, които може да поддържат живот
31 март - втората Синя Луна за годината
22, 23 април - максимумът на метеорния поток Лириди. След полунощ луната ще е залязла и няма да пречи на наблюдението на падащите звезди, чиято бройка ще е около 20 на час.
6, 7 май - максимумът на метеорния поток Ета-Аквариди. Ще падат между 20 и 40 метеора на час, които ще се характеризират с дългите си огнени опашки. Заради сравнително ярката Луна по това време, най-вероятно ще може да зърнете само 1-2 метеора на час.
9 май - Юпитер ще бъде най-близо до Земята. Най-голямата планета в Слънчевата система ще се вижда много ясно, а с по-добър бинокъл ще могат да се видят и 4-те големи луни на планетата - Йо, Европа, Ганимед и Калисто.
21 юни – лятното слънцестоене и най-дългия ден на годината
When is the next full moon? Wolf Moon details and the 2018 lunar calendar revealed https://t.co/rvjZ1E8FkP #Science pic.twitter.com/Ln0KO90vBu
— Science News 2018 (@ScienceNews2018) December 19, 2017
27 юни - Сатурн ще е най-близо до Земята. Планетата ще се вижда най-ярко в този ден за цялата година, а ако имате телескоп ще може да видите и пръстените на Сатурн.
27 юли - пълно лунно затъмнение. Освен това през този ден Марс ще е най-близо до Земята и ще се вижда най-ясно.
28, 29 юли – метеорният поток Делта-Аквариди
11 август – частично слънчево затъмнение (Русия, Азия)
12, 13 август - пикът на Персеидите - най-добрият за наблюдаване метеорен поток. Луната ще бъде тънка и няма да пречи на наблюденията, като след полунощ ще могат да се очакват по над 60 падащи звезди на час.
17 август - източната елонгация на Венера - планетата ще се вижда ясно след залез Слънце.
7 септември – Нептун ще бъде най-близо до Земята.
8 октомври - пикът на метеорния поток Дракониди - този поток се отличава с това, че се вижда най-добре около час след залез. Ако искате да се насладите максимално, трябва да се отдалечите максимално от града, и да съчетаете гледането на залеза с това на метеорите.
21, 22 октомври - пикът на метеорния поток Ориониди, като ще могат да се наблюдават около 15-20 метеора на час.
23 октомври – Уран ще бъде най-близо до Земята.
24 октомври - Кървава Луна. Явлението дължи името си на леко червеникавия цвят на Луната, който се дължи на позицията на Земята по време на това пълнолуние.
11, 12 ноември – метеорния поток Тауриди
17, 18 ноември - метеорния поток Леониди
13, 14 декември - метеорния поток Джеминиди. Това ще бъде другото голямо звездно шоу на 2018 година - около 120-160 падащи звезди на час ще оставят своите разноцветни проблясъци и опашки в нощното небе. Луната няма да е много голяма и да пречи на звездното шоу. Ако случайно времето в тези дни е лошо, то ще имате шанс да видите падащи звезди и между 7 и 12 декември - но по-малко на брой.
21 декември – зимно слънцестоене и най-дългата нощ.
22, 23 декември – метеорния поток Урсиди
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!