П етима бивши австралийски недохранени военнопленници пият чаша чай и четат вестник „Дейли Експрес“ с водещо заглавие „30-ти ден в Хирошима: Тези, които избягаха, започнаха да измират – жертви на атомната чума“.
Това, е снимка, запечатала един тъмен период от човешката история, а именно – годините около Втората световна война и в частност Тихоокенската война.
Начинът, по който изглеждат мъжете на снимката, припомня на материалите от нацистките концентрационни лагери в Европа – недохранени, измъчени, с изпъкнали очи, жадни за живот.
А толкова други не доживяват свободата, а толкова други прекрачват изхода на военнопленническите лагери с надежда и желание за живот, но умират скоро след това, заради необратимите щети, които гладът и тежкият труд са им нанесли.
Затворът за военнопленници Чанги
в Източен Сингапур е считан за синоним на ужаса, но въпреки това той е бил един от „приятните“ затвори в сравнение с тези на Борнео, Амбон, Хайнан и гарата на Тай-Бурма.
Именно в Чанги са били настанени петимата австралийски военнопленници от снимката.
В този лагер пленените са полагали принудителен труд, товарейки муниции на кораби и разчиствайки каналите след атаката над Сингапур.
В края на Тихоокеанската война порциите на затовриниците са намалени
Порциите стават по-малки и за японските военни, тъй като снабдяването с храна става все по-трудно.
Добре е да се отбележи, че по това време в Нова Гвинея японски военни измират от глад и според непотвърдени източници, дори прибягват към канибализъм.
Поради сериозното недохранване
телата на мъжете губят значително количество мазнини и мускулна маса – щети, за чието възстановяване са нужни много месеци, дори година.
Някои от военнопленниците умират вселдствие на преяждане или хранително натравяне след като са освободени.
Обичайно след дълго гладуване на пациентите се дават само сокове, мляко и вода в първите няколко дни от възстановяването, за да се избегне екстремно разстягане на стомаха или рязко повишаване на стойностите на различните вещества в кръвта.
Не всички гладни военнопленници обаче са мислели за това, виждайки храна пред себе си, след месеци на болезнен глад.
20 процента от оцелелите във военнопленническите лагери умират след като са освободени вселдствие на неправилно захранване.
Не е ясно как се развиват по-нататък животите на мъжете от снимката.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!