Н а 17 април 2011 г. е излъчен първият епизод на сериала на HBO „Игра на тронове“. Той следва историята на фентъзи епос поредицата „Песен за огън и лед“, вземайки името на първата книга.
Сюжетът, протичащ на измислените континенти Вестерос и Есос в края на лято, продължило десетилетие,
вплита няколко сюжетни линии.
Първата следва членовете на няколко благороднически фамилии в гражданска война за Железния трон на Седемте кралства; втората касае нарастващата заплаха от предстояща зима и митичните същества на Севера; третата хроникира опитите на изгонената последна представителка на свалената династия да си възвърне трона.
Jon Snow in ‘GAME OF THRONES.’ pic.twitter.com/b0nQGlWFOT
— westerosies (@westerosies) April 3, 2025
Чрез своите морално двузначни герои сериалът изследва въпроси за социалната йерархия, религията, лоялността, корупцията, гражданската война, престъпленията и наказанията. „Игра на тронове“ привлича рекорден брой зрители по HBO и придобива изключително широка и активна международна фен база. Снима се основно в Белфаст, Северна Ирландия и на някои места в Европа (в Хърватия). Актьорите в сериала са основно англичани или ирландци.
HBO наемат експерта по езици Дейвид Дж. Питърсън, за да създаде езика на Дотраките – „със свое собствено звучене, обширна лексика от повече от 1800 думи и сложна граматика“.
One second of every #GameOfThrones episode. pic.twitter.com/PzTOnZfm81
— Game of Thrones & House of the Dragon (@GameOfThrones_Z) April 10, 2025
Въпреки че сериалът е отхвърлян от някои критици или получава снизходителни отзиви преди излъчването си поради особеностите на жанра, последвалият успех се отдава на нарасналата популярност на фентъзи темите. Популярността на сериала значително увеличава продажбите на романите от поредицата Песен за огън и лед, скоро преиздадени и останали на върха на класациите в продължение на месеци.
- „Кентърбърийски разкази“
На тази дата през 1397 г. писателят Джефри Чосър представя „Кентърбърийски разкази“ за първи път в двора на английския крал Ричард II. Книгата е уникална с това, че е първата създадена на разговорен английски език, а не на използваните за работа тогава латински и френски.
Той използва описанията на героите и техните разкази, за да представи един ироничен и критичен портрет на английското общество по това време и най-вече на църквата. Сборникът е приет за една от най-важните творби в английската литература, защото не само бива определян като развлекателен от читателите, но и защото предоставя много възможности за интерпретация.
Творбата е написана по време на бурните времена в английската история
Католическата църква е в средата на Западната схизма и, макар че тя все още е била единственият християнски орган в Европа, е била обект на тежки противоречия.
"Caxton printed Chaucer's Canterbury Tales in 1476 and again in 1483. The 'new and improved' second edition offered a more faithful text and animated the tales with illustrated woodcuts of the pilgrims on horseback. The portraits generated a 'visual index' for readers to follow. pic.twitter.com/nkjKzaxOOJ
— British Library (@britishlibrary) December 18, 2020
„Кентърбърийски разкази“ е една от първите творби в английската литература които споменават хартията, сравнително ново изобретение, което позволява разпространяването на писменото слово, нещо дотогава невиждано в Англия. Политически сблъсъци като например избухналото през 1381 г. Селско въстание в Англия и други безредици, завършващи с детронирането на Крал Ричард II, допълнително разкриват смутното и размирно време заобикалящо Чосър докато пише разказите. Много от най-близките му приятели са били екзекутирани и той се премества в Кент, за да се измъкне от събития в Лондон.
Интересен исторически факт е, че
не само по онова време, а и сега, катедралата в Кентърбъри е най-значимият религиозен и духовен център в Англия.
Архиепископът на Кентърбъри е най-високопоставеният духовник в Църквата на Англия. През ХІІ век четирима рицари на крал Хенри ІІ убиват там архиепископ Томас Бекет. Той е в остър конфликт с краля по темата за правата и привилегиите на църквата. Той е канонизиран 3 години по-късно, което насърчава разкайващият се Хенри II да утвърди катедралата като център на английското християнство. Да се поклонят на светите мощи на Томас Бекет, всяка година в Кентърбъри се стичат тълпи поклонници и молители. И Чосър взима сюжета си от това поклонничество.
- Операция в Залива на прасетата
Операция в Залива на прасетата е опит за десант с помощта на кубински имигранти, организиран от правителството на САЩ с цел сваляне на Фидел Кастро от власт. Името на операцията идва от Залива на прасетата, разположен в югозападната част на Куба, или по-точно Playa Giron.
Операцията започва на 17 април 1961 г., само 3 месеца след като Джон Кенеди става президент на САЩ. Кубинските имигранти са подготвяни дълго време в центровете на ЦРУ и са екипирани с оръжие от американската армия. Конфликтът завършва с пълен разгром на подкрепяните от САЩ сили и Кенеди трябва да плати 62 милиона долара, за да откупи пленниците.
Победата е митологизирана от пропагандата на режима на Фидел Кастро като победа над суперсилата САЩ от страна на малката Куба, въпреки че нападащите водят тридневен бой с 15 кратно превъзхождащи ги сили и се предават едва когато остават без храна, вода и боеприпаси.
- Габриел Гарсия Маркес
El 6 de marzo de 1927, nació en Aracataca, Colombia, Gabriel García Márquez. Obtuvo el Premio Nobel de Literatura en 1982 y fue uno de los mayores exponentes de la literatura latinoamericana y mundial.
— Historias de la Literatura (@HistoriasLitera) March 6, 2024
Hoy, en fecha de su nacimiento y a casi diez años de su fallecimiento, sale a… pic.twitter.com/gd6EOQGZPo
На 17 април 2014 г. умира един от най-известните писатели Габриел Гарсия Маркес. Габриел Хосе де ла Конкордия Гарсия Маркес е пълното име на колумбийския писател, журналист, издател и общественик. Той е сред най-значимите автори от XX век и един от най-добрите на испански език, носител на Нобеловата награда за литература през 1982 г. и на Нойщадската литературна награда през 1972 г. Напуска правна кариера, за да се отдаде на журнализъм. През 1958 г. се жени за Мерседес Барча и има двама сина.
Стартира своята кариера като журналист, но популярност добива с романите си „Сто години самота“ (1967), „Есента на патриарха“ (1975) и „Любов по време на холера“ (1985). Често е сочен за най-известния представител на магическия реализъм, елементи от който се откриват в много негови произведения. Основен мотив в тях е самотата.
След смъртта му през 2014 г. Хуан Мануел Сантос, президент на Колумбия, го нарича най-великият колумбиец за всички времена.
Още събития на 17 април:
- 1894 г. – роден е лидерът на СССР Никита Хрушчов
- 1959 г. – роден е британският актьор Шон Бийн („Ана Каренина“, „Ронин“, „Властелинът на пръстените“, „Троя“, „Игра на тронове“)
- 1972 г. – родена е актрисата Дженифър Гарнър („Хвани ме, ако можеш“, „Дявол на доброто“, „Електра“, „Наричана оше“)
- Международен ден на болните от хемофилия – Отбелязва се от 1989 г. по инициатива на Световната здравна организация
- Международен ден на хайку поезията – Отбелязва се от 2012 г. по инициатива на Хайку Фондацията
- България – Празник на дипломираните експерт-счетоводители
- Япония – Ден на децата