Н а 16 декември 1653 г. Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. В битката при Нейзби, близо до Нортхамптън, на 14 юни 1645 г. Кромуел побеждава крал Чарлз I, разбива кралската войска и слага край на управлението на монарха и на неговата абсолютна власт.
Година по-късно Чарлз I се съюзява с шотландците, но те го предават на Парламента. Кралят е затворен в килия, а през 1649 г. е осъден на смърт от трибунал за държавна измяна. На 30 януари 1649 г. с решение на трибунала Чарлз I е екзекутиран.
Вече, взел властта в свои ръце, Кромуел започва да въвежда строг порядък, започнал с установяването на своя диктатура.
При военната диктатура възтържествуват пуританските принципи, като са забранени всички прояви на веселие и жизнерадост и театралните представления, включително драмите на Шекспир.
Счита се, че смъртта на Кромуел настъпва като следствие от заболяване от малария или от отравяне. Тялото му е погребано в Уестминстърското абатство, с най-високи почести, до телата на кралете на Англия.
След смъртта му в Англия настава хаос. Парламентът изпада в паника, а неговият син не успява да се справи с положението. При това положение парламентът набързо решава да издигне на трона сина на Чарлз I – Чарлз II.
Две години след смъртта на Кромуел, тялото му е изровено от гроба,
обесено на „бесилката на позора“ в Тайбърн, обезглавено и захвърлено в общ гроб, което по това време е традиционно наказание, за изменниците на Англия. Главата му е набучена на кол и занесена в Лондон, като е поставена в близост до залата, в която бил осъден крал Чарлз I.
Джейн Остин
На тази дата през 1775 г. е родена английската писателка Джейн Остин. Тя е известна най-вече с шестте си главни романа, които интерпретират, критикуват и коментират живота на британската дребна поземлена аристокрация в края на XVIII век.
Сюжетите на Остин често разглеждат зависимостта на женита от брака в търсенето на обществено положение и стопанска сигурност. Произведенията ѝ критикуват сантименталните романи от втората половина на XVIII в. и са част от прехода към литературния реализъм на XIX в. Използваната от нея язвителна ирония, наред с реализма и наблюденията на обществото, ѝ носят успех сред критиците и изследователите.
С издаването на „Разум и чувства“ (1811), „Гордост и предразсъдъци“ (1813), „Менсфийл парк“ (1814) и „Ема“ (1816), докато е жива, тя постига скромен успех и, тъй като книгите са публикувани анонимно, малка известност.
Други събития на 16 декември:
- 1985 г. – фатално е прострелян американският мафиотски бос, глава на петте фамилии Пол Кастелано. Твърди се, че убийството е поръчано от Джон Готи, който става глава на фамилия Гамбино.
- 2009 г. – излиза шедьовърът Аватар на режисьора Джеймс Камерън.
- 2019 г – знаковата коледна песен на Марая Кери „All I Want For Christmas Is You“ става №1 25 години след издаването ѝ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!