В печатляващи и ужасяващи. Красиви и кошмарни. Така най-кратко могат да бъдат описани вулканите. Техните изригвания са катастрофални бедствия, отнели живота на стотици хиляди хора и заличили от лицето на Земята цели градове. В момента по света има около 1500 активни вулкана, които представляват потенциална опасност за хората, живеещи близо до тях. В следващите редове може да научите няколко любопитни факта, свързани с вулканите.
1. Най-големият активен вулкан в света е Мауна Лоа, намиращ се на Хавайските острови. Височината му е 4170 м. Той не изригва толкова често колкото своя съсед Килауеа, но когато го направи, процесът е съпътстван от зрелищни и мащабни потоци лава.
2. Таал е в другия край на класацията – той е висок едва 311 м. и е считан за най-ниския вулкан на Земята. Намира се във Филипините, на 50 км. южно от столицата на страната Манила. Въпреки скромните си размери, Таал е вторият по активност вулкан на Филипините с известни общо 33 изригвания от 1572 г.
3. Най-мощното изригване, документирано някога, е на вулкана Тамбора на остров Сумбава (на територията на днешна Индонезия). През 1815 г. той буквално изравнил острова със земята. При самото изригване загинали най-малко 10 000 души, а катастрофалните последици от бедствието причинили смъртта на още десетки хиляди хора. Пепелта и газовете, изхвърлени в атмосферата, ограничили количеството слънчеви лъчи, достигащи до земната повърхност и довели до спад в глобалната температура, което на свой ред причинило сериозни проблеми със земеделските реколти и много хора загинали от гладна смърт. Всичко това спомогнало и за разпространяването на някои опасни болести (Индия, например, била застигната от епидемия от холера). 1816 г. останала в историята като Годината без лято.
Satellite Image of the mighty #Tambora volcano, Sumbawa, Indonesia - yesterday 29th July. Captured by #Sentinel2. The volcano holds a 6 km wide, 1250 m deep caldera - formed during largest volcanic eruption in recorded history, in 1815. Today it also holds a small crater lake. pic.twitter.com/HHAyHIRC1Z
— Øystein Lund Andersen (@OysteinLAnderse) July 30, 2019
4. Не по-малко впечатляващо е изригването на вулкана Кракатау през 1883 г. Едноименният остров се формира преди един милион години в района на днешна Индонезия. През въпросната 1883 г. островът е пометен от чудовищно изригване на вулкана. Две трети от Кракатау изчезват, а части от него са разпръснати на площ от 1 млн. км². Смята се, че изригването е било с мощността на 15 000 атомни бомби. В продължение на няколко дни район с радиус 280 км. потъва в мрак. Вълни цунами с размери 57 м. достигнат островите Ява и Суматра и отнемат живота на около 37 000 души.
5. Най-голямото вулканично бедствие на 20 век е изригването на Мон Пеле, намиращ се на остров Мартиника. През 1902 г. той залива с лава и напълно разрушава град Сен Пиер. Загиват над 30 000 души, а оцелелите са само двама: обущар, живеещ на брега на острова и затворник, излежаващ присъда в тъмница с дебели каменни стени, които спасяват живота му.
6. Над 80 процента от земната повърхност (под и над морското равнище) са с вулканичен произход. Освен това вулканите са изиграли ключова роля в изграждането на атмосферата на нашата планета и появата на първите организми.
7. В Индонезия има комплекс от вулкани, носещ името Кауах Лиен. Изумителното при него е, че бълва синя лава. В този феномен всъщност няма нищо загадъчно – той се дължи на големите количества сяра, излизащи на земната повърхност.
Kawah Ijen volcano, Indonesia, where sulfuric gases burn making the lava appear blue. Happy Friday 💙
— Dr Janine Krippner (@janinekrippner) January 31, 2020
Photos by the talented @OysteinLAnderse
More: https://t.co/3AKAz8S4Z2
Explanation of why it's blue: https://t.co/i5N26FJBXS pic.twitter.com/JhRUrALT0f
8. Супервулканите са една от най-големите заплахи за човечеството. Изригването на подобен вулкан може да доведе до масовото измиране на видове. За щастие, супервулканите изригват средно по веднъж на 100 000 години. Един от най-известните супервулкани се намира под националния парк Йелоустоун в САЩ.
9. САЩ е страната, в която има най-много вулкани – цели 173. На второ място в класацията е Русия с 166 вулкана, а почетната трета позиция е за Индонезия, където има 139 вулкана.
10. Най-активният вулкан на Земята е Килауеа (според книгата на световните рекорди на Гинес), намиращ се на Хавайските острови. На практика той не е спирал да бълва лава от 1983 г. насам. Втори в тази класация е Етна, намиращ се на остров Сицилия. Някои учени, обаче, са на мнение, че най-активният вулкан всъщност е Ясур, намиращ се на остров Тана, част от република Вануату. Според тях, той изригва почти непрекъснато от 111 години насам.
11. Вулканите се формират в продължение на хиляди години, но в някои случаи този процес е много по-бърз. На 20 февруари 1943 г. в царевична нива край село Парикутин в Мексико се появява вулкан, който започва да бълва големи количества лава. Само седмица по-късно той вече е висок колкото пететажна сграда. „Растежът“ му приключва през 1952 г., когато достига височина от 424 метра.
#Sabíasque Paricutín viene del purépecha Parhikutini? Que significa“lugar al otro lado”
— Tlatoani_Cuauhtemoc (@Cuauhtemoc_1521) January 26, 2020
Este volcán que nació el 20/02/1943, tuvo 9 años de actividad antes de extinguirse. Por suerte el volcán no cobró ninguna víctima debido a que fueron evacuadas las localidades @webcamsdemexico pic.twitter.com/4Ah478xgCZ
12. Вулканичните изригвания могат да изхвърлят пепел високо в атмосферата. В някои случаи тя може да достигне височина от 30 км. над земното равнище.
13. Колко голяма е опасната зона около вулкан? В случай на изригване се смята, че тя е с радиус от около 32 км. Понякога, обаче, опасната зона може да е с радиус от 160 км. Около 350 млн. души по света живеят в населени места, намиращи се в опасна близост до активни вулкани.
14. Между 10 и 20 вулкана изригват всеки ден някъде по света.
15. Най-високият вулкан в Слънчевата система не се намира на Земята, а на Марс. Неговото име е Олимп (Olympus Mons), а размерите му са наистина впечатляващи. Той се извисява на цели 27 км. над марсианската повърхност, което го прави три пъти по-висок от връх Еверест.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!