Франклин Делано Рузвелт е 32-рият президент на САЩ. Има най-дългия мандат (12 години) и е единственият президент, избиран повече от два пъти на тази длъжност. Той е една от основните политически фигури в историята на XX в. Роден в богатство и привилегии, преодолявайки болестта, която го прави инвалид, застава начело на реформите.
Приятелите и семейството му го наричат Франк, а в обществото е известен като FDR. Той е един от най-популярните американски президенти, води страната и нацията при преодоляването на Голямата депресия и през Втората световна война.
През февруари 1933 г., Рузвелт вече избран за президент, прекарва кратка почивка във Флорида. В Маями безработен зидар на име Джузепе Зангара стреля пет пъти в Рузвелт на 15 февруари, като не уцелва, но убива кмета на Чикаго, Антон Цермак. Зангара, който по късно е екзекутиран, казва, че стреля по Рузвелт, защото „капиталистите убиха моя живот“.
Дебютът на Мария Калас
She is extraordinary. You can’t take your eyes off of her. Simply the greatest!💞💞
— 𝗘𝗻𝗷𝗼𝘆 𝗖𝗹𝗮𝘀𝘀𝗶𝗰𝗮𝗹 𝗠𝘂𝘀𝗶𝗰 🎼💝 (@Hoang_HQ) February 1, 2025
🌷Maria Callas Live: Bizet's Carmen Habanera, Hamburg 1962 pic.twitter.com/GVnTQKaKXe
Мария Калас е американска оперна певица от гръцки произход, сопрано. Калас прави своя професионален дебют на 15 февруари 1941 г. в малката роля на Беатриче в „Бокачо“ на Франц фон Супе.
„Мария Калас е най-високият връх в певческото изкуство на ХХ в. Гласът ѝ беше феноменален, на основата на невероятна техника, съвършена музикалност и магнетично присъствие на сцената. Тези уникални качества я направиха мит в историята и във въображението на обществото...“, казва за нея нахй-добрата българска оперна певица Райна Кабаиванска.
Пепеляшка
Филмът Пепеляшка е издаден на 15 февруари 1950 г. и разпространяван от RKO Radio Pictures, като се превръща в най-големия критичен и комерсиален хит за Дисни след Снежанка и седемте джуджета (1937 г.). Премиерата му е в Масачузетс. Получава три номинации за „Оскар“, включително за най-добра песен за „Бибиди Бобиди Бу“.
Дворецът, представен във филма, се превръща в икона на Уолт Дисни Къмпани, служейки като основа за продуцентското лого на Уолт Дисни Пикчърс, а също така става атракцион в "Magic Kingdom" в Уолт Дисни Уърлд и в Дисниленд Токио.
СССР напуска Афганистан
На 15 февруари 1989 г. СССР съобщава официално, че всички негови войски са изтеглени от афганистан. Войната в Афганистан (декември 1979 – февруари 1989) е военен конфликт на територията на Афганистан, един от етапите на гражданската война в страната, включващ присъствието на място на военен контингент съветски войски. В конфликта участват въоръжени сили на просъветското правителство на Демократична република Афганистан, от една страна, и въоръжената опозиция (муджахидини), от друга.
On this day in 1989, the Soviet Union officially announces that all of its troops have left Afghanistan. The Kremlin should do the same in Ukraine and leave that country as well.🇺🇦 pic.twitter.com/7xL878Ese1
— Klaas Meijer (@klaasm67) February 15, 2023
Борбата е за пълен политически контрол над територията на Афганистан, като в конфликта е пряко намесена армията на СССР, изпратена с решение на Политбюро на ЦК на КПСС, за подкрепа на правителството в Кабул. В хода на военните действия муджахидините получават подкрепа от специалисти от САЩ, от европейски страни от НАТО, Китай, както и от специалните служби на Пакистан.
Още събития на 15 февруари:
1564 г. – роден е италианският астроном и физик Галилео Галилей, наречен баща на науката
2013 г. – умира българският актьор Тодор Колев („Двойникът“, „Господин за един ден“, „Опасен чар“)
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase