Н а 11 януари 1838 г. е направена първата публична демонстрация на морзовата азбука от създателя ѝ Самюъл Морз. Морзовата азбука е начин за кодиране на текстова информация, при който буквите, цифрите и препинателните знаци са представени с помощта на поредици от дълги и къси сигнали, условно наречени „тире“ и „точка“. Азбуката служи за пренос на информация с Морзов апарат.
Морзовата азбука е първият метод за пренос на информация посредством използването на предавател и приемник. Използвана е масово от държавни институции, военните, всички видове транспорт, медиите и т.н. Първоначално телеграфията и радиотелеграфията използват именно нея.
On this day in 1838, Samuel Morse’s telegraph system is demonstrated for the first time. pic.twitter.com/oj6SyrPrW6
— Bibliophilia (@Libroantiguo) June 6, 2016
Инсулин
На тази дата през 1922 г. инсулинът е използван за първи път върху хора, за лечение на диабет. Фредерик Бантинг инжектира 14-годишният канадец Ленард Томпсън. Фредерик Грант Бантинг е канадски физиолог и лекар, професор в Торонто, един от откривателите на инсулина.
Лауреат е на Нобелова награда за физиология или медицина с Джон Маклауд през 1923 г. за откриването на инсулина. Канадското правителство му осигурява доживотно условия да провежда научната си работа. През 1934 г. е посветен в рицарство от крал Джордж V.
Сър Едмънд Хилари
През 2008 г. на този ден умира сър Едмънд Хилари. Той е новозеландски алпинист, изследовател на Антарктида. Хилари и шерпът Тенсинг Норгей са първите хора, които се изкачват на връх Еверест в Хималаите и се завръщат благополучно – подвиг, който те осъществяват на 29 май 1953 г.
В средата на ХХ в. пътят към Еверест е затворен откъм страната на Тибет, контролиран от Китай, и до върха може да се стигне единствено от Непал,
като правителството на страната разрешава да се организира само по 1 експедиция годишно. През 1952 г. Хилари катери получава покана от Британския хималайски комитет да вземе участие в експедиция към Еверест през следващата 1953 г. и след кратък размисъл се съгласява.
On this day at 11:30 am in 1953 Tenzing Norgay Sherpa and Edmund Hillary stood on the top of Sagarmata/Everest at 8,848m. History was made as they established a new paradigm shift in the perception of human potential. #everestday #mountaineeringhistory #achieveyournewpossible pic.twitter.com/bpffgr2wzG
— Nirmal Purja MBE (@nimsdai) May 29, 2020
За ръководител на експедицията е назначен Джон Хънт. На 28 май благодарение на 3 шерпи Хилари и Тенсинг се отправят нагоре. На 8500 м височина двамата опъват палатка, в която нощуват, а шерпите се връщат в базовия лагер. Рано на другия ден 29 май след много добра подготовка започват последния преход с раници, които тежат по 14 кг.
В 11.30 ч. двамата са на върха (8848 м).
Там прекарват 15 минути, Хилари прави снимка на Тенсинг, който оставя шоколади в снега като дар към боговете, а Хилари забива 4 флага – на Великобритания, Непал, Нова Зеландия и ООН. Снимка на Хилари няма поради неумението на Тенсинг да борави с фотоапарата. Известието за изкачването на върха съвпада с коронацията на кралица Елизабет II. Впоследствие Хилари и Хънт са посветени в рицарски звания, а Тенсинг получава от британското правителство медал „Свети Георги“.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!