С ред спокойната долина Кангра в Индия Прадеш храмът Джаваламухи е не само място с религиозно значение, но и с културна и научна стойност. Този храм е най-свещеният от храмовете сред 51-те Шакти Питове, свързани с богинята Джаваламухи, която се смята за пазителка на вечния пламък. За разлика от повечето други древни храмове Джаваламухи е уникален с това, че съдържа пламък, който гори непрекъснато от векове. Това чудо привлича поклонници и учени от всички сфери на живота, като създава интригуваща връзка между религията и науката.
Преживяването в храма Джаваламухи е просто вдъхновяващо. Пеенето на химни, ароматът на приношенията и спокойната, духовна среда осигуряват на хората зареждащо преживяване. Вярва се, че чудото на вечните пламъци е чудо на Бога или природен феномен, но храмът предоставя уникално и полезно преживяване на всички, които го посещават.
Божествените пламъци на храма Джаваламухи
Jawalamukhi Devi Temple doesn’t have a statue or an image, but a constantly burning blue flame!
— Vision History (@VisionHistory) October 20, 2020
Despite many scientific researches, reason behind this flame couldn’t be found out
Once Emperor Akbar tried to extinguish by channelizing water to it, but was in vain!#NavratriDay4 pic.twitter.com/6y4MPZkeeG
Храмът Джаваламухи се приписва от индуистката митология на мита за богинята Сати. Твърди се, че когато Господ Вишну разчленил тялото на Сати, за да успокои гнева на Господ Шива, се смята, че езикът ѝ е паднал на мястото, където сега се намира храмът. Това събитие дава началото на свещените пламъци, за които се смята, че въплъщават самата богиня. Затова огньовете, които сякаш изригват от пукнатините на земята, се смятат за божествено откровение от боговете, а храмът Джаваламухи - за едно от най-свещените поклоннически места в Индия. Пламъците се разглеждат от поклонниците като проявление на богинята Джаваламухи.
Храмовите огньове са били много харесвани по времето на моголския император Акбар. Когато чул за явлението, Акбар се опитал да потуши пожарите, но не успял да го направи. Този феномен го накарал да повярва в мистичния аспект на храма. За да покаже уважение, той дарява на храма златен чадър и това още повече утвърждава мистичния аспект на храма.
#JAWALAMUKHI_TEMPLE of Baripada was constructed by Lalsaheb Harish Chandra Bhanjdeo in 1922 A.D. who was the nephew of Maharaja Sri Ram Chandra Bhanjdeo.The temple had a golden Kalasha on top of it which was targeted with a automatic machine gun but it was theft in 20th century. pic.twitter.com/nsuaGuXWZn
— Rushiraj Pattanayak ଋଷିରାଜ ପଟ୍ଟନାୟକ (@RusirajP) July 9, 2020
Митологично и научно значение зад вечните пламъци на храма Джаваламухи
Въпреки че има митологично обяснение за причината, поради която пламъците на храма горят непрекъснато, има и научно.
Учените твърдят, че огньовете може да се дължат на изтичане на природен газ от подземието. Местоположението на храма се намира над резервоари на въглеводороди, вероятно метан, които се просмукват през фугите в земната кора. Те се възпламеняват при допир с кислород и това е причината за вечно горящия огън, на който ставаме свидетели в Джаваламухи. Това е природен феномен, какъвто са и всички други вечно горящи пожари на други места по света, например Горящата планина в Австралия или водопадът Вечен пламък в Америка.
Дори и с научното обяснение, голяма част от феномена остава необяснена. Откъде идва газът, причиняващ пожара, и какво е количеството му, е неизвестно, все още е загадка за учените. Фактът, че това са неизвестни, а самият храм е богат на митология, която го заобикаля, е една от причините мястото да е толкова мистериозно и завладяващо.
The original temple was believed to have been built by Bhagwan Krishna's grandson, Vajranabha, over d Krishna's residential place
— Raghu (@IndiaTales7) April 17, 2020
The Temple was destroyed by Mahmud Begada in 1472, & subsequently rebuilt in d 15-16th cent.
The holy abode of Bhagwan Krishna🙏
Dwarkadhish temple pic.twitter.com/dBQzHLi69E
Където науката среща мита в храма Джаваламукхи
Науката и религията съжителстват в пълна хармония в храма Джаваламукхи. Огньовете горят вечно, пленявайки учените и вярващите в този процес. Това е място, където реалността се среща с мита, където вчерашната наука се е преплела с митологията. Независимо дали човек го познава като пример за Божието всемогъщество или като природен геологичен феномен, храмът Джаваламухи си остава самотно чудо, което еднакво завладява и вярващите, и търсещите в сърцето на Химачал Прадеш.
Jai Bhairav Baba 🙏🕉️
— Rudrani Devi🦉 (@DeviRudrani) October 30, 2023
This temple is 600 years old built by Chola Dynasty and the vigraha is Swayambhu.
This Temple had 32 acres as Daiva Manyam given by Cholas, except it was auctioned by the govt a few years ago after the temple was taken into govt control. pic.twitter.com/0kKIR4mlDN
Загадката на вечно горящия огън в храма Джаваламухи само засилва уникалното му очарование. Той е жив запис на това как науката, религията и митът са се срещнали тук, а вие оставате смаяни от мястото, защото то продължава да печели умовете и сърцата на всички, които знаят за него. Независимо дали човек отива там, привлечен от религиозен ентусиазъм или от научно любопитство, храмът е съкровище от богати и провокиращи мисълта преживявания, които не се срещат другаде по света.