Н ормално е да се чувствате уморени и сънливи след тежка физическа или умствена дейност. Обичайното е, че след почивка енергията се подновява и дейностите могат да се възобновят без проблем.
По принцип умората и сънливостта са два механизма, с които тялото трябва да покаже, че разходът на енергия достига своя лимит. Затова трябва да се храните и да си почивате, за да се възстановите. Ако умората все още е налице, когато правите това, може да има здравословен проблем.
Някои заболявания имат ефект върху повишаването на умората и съня. Осъзнавате го, защото спите и се събуждате, сякаш изобщо не сте затваряли очи.
- 1. Синдром на хроничната умора
Синдромът на хроничната умора е сложно разстройство, чиято основна характеристика е силна умора, която продължава повече от шест месеца. Разпознава се, защото умората се влошава значително, ако извършвате някаква дейност, но не намалява, когато спите. Нарича се още миалгичен енцефаломиелит. Причините са неизвестни.
- 2. Безсъние
Безсънието е нарушение, при което има трудности при заспиване или поддържане на съня. Почти винаги това е временен проблем, но има и случаи, когато става хроничен.
- 3. Депресия
Много често хората с депресия изпитват умора и сънливост. Това психологическо разстройство кара човека да се чувства безсилен или липсва мотивация да извършва ежедневните си дейности. В много случаи това се проявява като продължителна умора, въпреки че не се извършва напрягащо действие.
- 4. Инфекции
Инфекциите карат тялото да извършва допълнителни действия, за да се пребори с микроорганизмите. Наличната енергия е насочена към убиване на микроби или ограничаване на щетите, които могат да причинят. Това води до повече умора и сънливост.
- 5. Сънна апнея
Сънната апнея е нарушение, характеризиращо се с прекъсване на дишането по време на сън. Това се случва няколко пъти през нощта, за кратки периоди. Ефектът е влошаване на качеството на почивка и по-нисък прием на кислород.
- 6. Нарушения на щитовидната жлеза
Нарушенията на щитовидната жлеза, особено хипотиреоидизмът, ви карат да сте по-уморени и сънливи от нормалното. Това е така, защото метаболизмът се забавя. Сънят е фрагментиран и невронната активност не се развива толкова бързо, колкото би трябвало.
- 7. Анемия
Анемията е заболяване, при което кръвта има по-малко червени кръвни клетки от нормалното или по-ниска концентрация на хемоглобин. Най-честата причина е липсата на желязо в организма. Един от типичните симптоми на това състояние е умората и чувството на постоянна сънливост. Липсва достатъчно енергия за функциониране в ежедневието.
- 8. Фибромиалгия
Фибромиалгията е състояние, характеризиращо се с мускулно-скелетна болка и повишена чувствителност в определени точки. Един от симптомите му е повишена умора и сънливост през деня. В много случаи се бърка със синдрома на хроничната умора, така че точната диагноза е важна.
- 9. Сърдечни заболявания
Хората със запушени коронарни артерии, сърдечна недостатъчност или аритмии често се чувстват уморени. Това е така, защото сърцето няма силата да направи адекватно свиване, за да изпрати кръв в тялото. В допълнение, тези състояния често са придружени от световъртежи.
- 10. Диабет
Диабетът включва серия от промени, свързани с глюкозата в кръвта и в клетките. Промяната в метаболизма е свързана с постоянна умора и сън при страдащите от заболяването.
Още от автора:
Как да водим минималистичен начин на живот: 7 полезни съвета
Синдромът, който кара хората да полудяват от ревност
Диета при гастрит и язва - разрешени и забранени храни
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!