Б ългарският език е един от официалните езици на Европейския съюз от 2007 г. Със своите девет глаголни времена, той лесно може да обърка чужденците, които се опитват да го научат. Но той създава и затруднения на хората, чийто майчин език е.
ВИЖТЕ 10-ТЕ НАЙ-ЧЕСТИ ПРАВОПИСНИ ГРЕШКИ
Вчера излезе класацията на PISA, според която българските ученици са на 54-то място по четене от 79 страни, включили се в международното изследване. По четене на първо място с 555 точки среден резултат са учениците от Китай, следвани от Сингапур с 549 точки. България отбелязва спад и в резултатите си по математика, както и по природни науки.
5 години без писателя на надеждата
По този повод решихме да класираме думите и изразите, които най-често се грешат в писмена форма.
Полилей или Полюлей
Правилно е да се пише полилей, мн.ч. полилеи.
„Черквата се изпълни с народ. Запалиха свещите на полилея и под него се изправиха булката и младоженецът“. Й. Йовков, СЛ, 176.
Неофит Рилски: патриархът на българските учители и книжовници
Намордник или Наморник
Правилно е да се пише намордник, мн.ч. намордници.
„Специализираните магазини за кучешки деликатеси или позлатени намордници са фалирали отдавна“. Г. Готев, ПШ, 124.
Абитуриент или Абитюрент
Правилно е да се пише абитуриент, мн.ч. абитуриенти.
„Директорът се качил на сцената, приветствувал абитуриентите, които се прощавали с училището, поел дипломите от един учител и извикал най-напред името на Илия". П. Стъпов, ГОВ, 17.
Останалите грешки разгледайте в галерията:
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!