С лучвало ли ви се е да се събудите плувнали в пот, с ускорен пулс и ужасяващи спомени от това, което сте сънували? Кошмарите не са нещо необичайно и на практика почти всеки човек е имал подобни лоши сънища. И до днес, обаче, няма категоричен отговор на въпроса какво точно ги причинява. Дали е стресът, на който сме подложени в нашето ежедневие? Или гледането на филми на ужасите? А може би е храненето късно вечер? Всяко едно от тези обяснения има своите поддръжници. Истината е, че кошмарите са нещо твърде субективно и лично и е много трудно да бъдат изследвани. А какво всъщност знаем за тях?
1. Един на всеки 20 души сънува кошмари поне веднъж седмично. Този процент е много по-висок при хората с психични проблеми. Три четвърти от страдащите от посттравматично стресово разстройство, например, редовно сънуват кошмари.
Flashbacks. Nightmares. Depression. The symptoms of PTSD are clear. Why did it take a century to recognize it as a medical disorder? https://t.co/KK4cuU87aU
— National Geographic (@NatGeo) June 18, 2020
2. Учените смятат, че стресът и по-голямата продължителност на съня са сред основните причини за кошмарите. Различни проучвания сочат, че колкото по-дълго спи и повече се притеснява даден човек, толкова по-голяма е вероятността да сънува кошмари.
3. Храненето преди лягане увеличава вероятността да сънувате кошмари. Причината е, че това засилва метаболизма и повишава активността на мозъка. Учените сравняват този вреден навик с гледането на филм на ужасите или четенето на страшна книга преди сън. Късното лягане също е предпоставка за сънуването на кошмари.
4. Някои медикаменти също могат да бъдат причина за кошмари – като антидепресантите, например. Предполага се, че подобен ефект имат и част от лекарствата за високо кръвно налягане. Много хора, успели да преодолеят пристрастяване към наркотици или алкохол, споделят, че този труден процес е бил съпроводен с честото сънуване на кошмари.
5. Колкото и странно да звучи, в някои случаи кошмарите могат да ни накарат да се почувстваме по-добре. Причината е, че те често са отражение на абстрактните страхове и притеснения, които изпитваме, когато сме будни. Докато спим, те се трансформират в конкретен кошмар. Когато се събудим, той се превръща в спомен, който мозъкът ни може да обработи по-лесно. По този начин, на подсъзнателно ниво започваме да възприемаме тези страхове и притеснения като нещо отминало, а не като настоящ проблем.
If you have nightmares all the time, they may be bad for you. But having a bad dream while you sleep could also be doing you some good https://t.co/adylu84GzG
— TIME (@TIME) July 18, 2020
6. Според проучване, извършено през 2014 г. от учени от университета в Монреал, повечето хора сънуват сходни кошмари. Лошите сънища най-често са свързани с неща като насекоми, вредители, чувство за пропадане, преследване, конфликти или смърт на близки хора. „Кошмарите са свързани с някои универсални страхове, които всеки човек изпитва“, обяснява психологът Задра Антонио, който е един от авторите на изследването.
7. На фона на продължаващата пандемия от COVID-19, все повече хора сънуват кошмари, свързани с опасната болест. Това сочат резултатите от ново проучване, в което са участвали доброволци от общо 86 държави. Стресът, причинен от разпространяването на заразата, кара редица хора да сънуват как се разболяват или как попадат в затворено пространство с други заразени. „В миналото подобни случаи на идентични кошмари е имало след края на Втората световна война и след атентатите от 11 септември 2001 г.“, отбелязва професорът по психология от Харвардския университет Деирде Барет.
8. Различни кошмари ли сънуват мъжете и жените? Психолозите смятат, че представителите на силния пол по-често сънуват природни бедствия, а жените – проблеми в отношенията им с техните близки. Проучванията сочат, че около 10 процента от мъжете и едва 4 процента от жените сънуват кошмари, свързани с апокалиптични катастрофи. В същото време, лошите сънища, свързани със скандали и семейни проблеми, са близо два пъти по-често срещани при представителките на нежния пол, отколкото при мъжете.
Scientists are learning to read—and change—your nightmares https://t.co/AVIaW1j96n
— TIME (@TIME) September 18, 2020
9. Замисляли ли сте се каква е етимологията на думата „кошмар“? В германския и славянския фолклор е разпространено преданието за т. нар. мар. Това е зъл дух, който сяда на гърдите на хората, докато те спят и ги кара да сънуват кошмари. Името му може да бъде открито и в някои други езици – например, на английски думата за кошмар е nightmare, на френски – cauchemar, на датски – mareridt, а на шведски – mardröm.
10. Ако сънувате кошмар, но осъзнаете, че това не се случва наистина, то на практика можете да повлияете на случващото се и да сложите край на лошия сън. Според психолози, хората, които обичат да играят на видео игри, по-често успяват да поемат контрол върху сънищата си. На какво се дължи това? Експертите са на мнение, че те са свикнали да се потапят във фантастични светове и това ги кара да се опитват да установяват контрол върху случващото се в сънищата им.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!