1-ви април е ежегоден фестивал на шегите, измамите и лудориите, известен като „Ден на шегата“ или „Ден на всички глупаци“. Той е популярен и до днес, а корените му могат да бъдат проследени в различни култури, въпреки че точният му произход остава загадка.
В следващите редове ви предлагаме 10 интересни факта за Деня на шегата:
- Римският фестивал "Хилария"
Някои историци свързват 1-ви април с античния римски фестивал "Хилария", който се е отбелязвал на 25-ти март в чест на богинята Кибела. Празникът символизирал края на зимата и началото на пролетта, а част от него били маскарадите и шеговитите имитации.
- Средновековни препратки
В „Кентърбърийски разкази“ (1392 г.) на Джефри Чосър се среща една от първите писмени препратки към Деня на шегата. В „Разказът на Манастирския Капелан“ се описва историята на Шантиклер – суетен петел, измамен от хитра лисица, което напомня за първоаприлските номера.
- Френската връзка
Според една теория празникът възниква във Франция през 16-ти век. Тогава, с преминаването към Григорианския календар през 1564 г., Нова година била преместена от 25 март на 1 януари. Тези, които продължили да празнуват по стария стил, били наричани „априлски глупаци“ и ставали обект на шеги.
- Априлската риба
Във Франция, Италия, Белгия и Швейцария Денят на шегата е известен като „Poisson d'Avril“ („Априлска риба“). Една от традициите е да се залепи хартиена риба на гърба на нищо неподозиращ човек. Според една от версиите, тази традиция идва от факта, че младите риби през април са лесни за хващане, символизирайки наивността.
- Шотландският „Ден на глупаците“
В Шотландия празникът продължава два дни. Първият ден, „Hunt the Gowk“ („Хвани глупака“), включва изпращане на хора на безсмислени поръчки, а на втория – „Tailie Day“, хората си закачат на гърба табелки с надпис „Ритни ме“.
- „Денят на ауспуха“ в Англия
В графство Девън има местен еквивалент на празника, наречен „Денят на ауспуха“, където хората поставят фалшиви ауспуси върху каруци и превозни средства, за да се пошегуват.
- Готъм и хитростта срещу краля
В английския фолклор „Денят на шегата“ се свързва със събитие от 13-ти век в Готъм, Нотингамшир. Жителите на селото се престрували на глупави, за да заблудят крал Джон и да попречат на изграждането на неговата ловна хижа. Когато царедворците видели „глупостта“ на хората, кралят се отказал от земите им.
- Една от най-известните шеги в историята
През 1957 г. британската телевизия BBC излъчва репортаж за „реколта от спагети“ в Швейцария. В репортажа се виждало как фермери „берат спагети“ от дървета, което накарало много зрители да се обадят в телевизията и да питат как могат и те да си отгледат спагети.
- НАСА и „водата на Марс“
През 2005 г. НАСА публикува снимка, на която се вижда чаша с вода върху марсианския пейзаж. Оказа се, че това е първоаприлска шега, а описанието на снимката било „Най-накрая открихме вода на Марс!“.
- Гугъл и традицията с първоаприлските шеги
Технологичният гигант Google е известен с ежегодните си първоаприлски шеги. Например, през 2013 г. обявиха фалшива услуга „Google Nose“, която уж позволявала на потребителите да усещат миризми през интернет.