Д жеймс Уотсън и Франсис Крик преди повече от 60 години представят в научна статия двойната спирала на ДНК. Това е дезоксирибонуклеиновата киселина, която отговаря за генетичния ни строеж. Има изключително разнообразни факти за ДНК, а новото видео от канала Top of the tops във Vbox7.com представя най-важните и любопитните, които трябва да знаете.
Устройството на ДНК
Цялата информация, която съставя нашия организъм, се съхранява в нашите ДНК молекули. Въпреки това, киселината е построена от четири "строителни елемента" - нуклеотидните бази аденин, гуанин, тимин и цитозин. ДНК често е сравнявана с програма или рецепта, тъй като съдържа инструкциите, необходими за конструиране на останалите клетъчни компоненти. Генетичните инструкции за биологическото развитие на всички клетъчни форми на живот.
Еднакви ли сме?
Абсолютно всеки човек на земята споделя 99% от ДНК с всеки друг човек. Обаче има 1%, който е различен и уникален за всеки един индивид на земята. Толкова уникален, колкото пръстовия отпечатък. През 1994 г. Алек Джефрис е отличен с рицарско звание заради важното си откритие. Той успява да разработи техника за профилиране ДНК, чрез която може да се види уникалният 1% на всеки човек. По-късно, полицията използва неговата техника за откриване на истинските престъпници и доказване на роднински връзки.
Дължината
Известен факт е, че ако свържете всички ДНК молекули от тялото си в една непрекъсната нишка, тя ще стигне от Земята до Слънцето и обратно 600 пъти. Този факт вероятно е верен, тъй като дължината на една нишка може да достигне до 5 сантиметра за веригите в една човешка хромозома. Следователно клетките трябва да "пакетират" ДНК, за да могат да я побират. Сега си представете колко дълга може да бъде една непрекъсната нишка от ДНК.
Родителите и децата
Родителите и децата споделят 99,5% ДНК. Това успява да открие още Алек Джефрис, като наложени една върху друга, неговите рентгенови плаки показват точно каква част от ДНК родителят споделя с детето си. Съществува обаче и една генетична аномалия наречена Генетичен химеризъм, който се характеризира с допълнителен набор от ДНК, което може да докара до проблеми с доказването на реалната роднинска връзка.
И още - колко процента ДНК споделят човекът и шимпанзето? Защо се оказва, че молекулата на ДНК никак не е стабилна и знаехте ли, че хората споделят около 40-50% обща ДНК със зелето? Вижте във видеото горе
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!