И зследователи от университета на Лийдс, Великобритания, разработиха невронна мрежа, която може лесно и точно да разпознае и очертае движението на големи антарктически айсберги от сателитни снимки, като се справя със задачата за 0,01 секунди, съобщи пресслужбата на Европейската космическа агенция (ЕКА).
Scientists test AI that maps icebergs 10,000 times faster than humanshttps://t.co/KqMNbxhzEA
— Interesting Engineering (@IntEngineering) November 9, 2023
Новаторският подход в изследването е в ярък контраст с трудния и отнемащ много време ръчен метод, използван от изследователите досега.
Ръководител на проучването, публикувано в специализираното издание The Cryosphere, е Ане Бракман-Флогман. Тя е провела изследването по време на докторантурата си в университета на Лийдс. Сега тя работи в Арктическия институт на Норвегия в Тромсьо и подчертава значението на големите айсберги в антарктическата околна среда.
"Гигантските айсберги са значими компоненти на антарктическата околна среда. Те въздействат на физиката, химията и биологията на океана, както и на морските дейности, разбира се. Следователно е от ключово значение да бъдат локализирани айсбергите и да се наблюдават размерите им, за да се оцени колко вода от топящия се лед освобождават в океана", каза тя.
#BreakingNews: Scientists from the University of Leeds Unveil Revolutionary #NeuralNetwork Capable of Charting Antarctic Icebergs in Just 0.01 Seconds #Antarctica #SatelliteImages #GroundbreakingDevelopment https://t.co/nc2A5YPZwy
— AI News (@DailyAITechNews) November 9, 2023
Радарната мисия "Сентинел-1" на програма "Коперник" играе ключова роля в иновативния метод за използване на изкуствен интелект за картографиране на айсбергите, като осигурява изображения на айсбергите, независимо от облачността или липсата на дневна светлина, се посочва в съобщението, публикувано на сайта на ЕКА. На снимки от сателити, оборудвани с подобни на камери инструменти, айсбергите, морския лед и облаците изглеждат сходно и затова е трудно да се отличат айсбергите. На радарните снимки на "Сентинел-1" айсбергите се виждат като ярки обекти на фона на тъмния океан и на морския лед.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!