1 април: България губи един от най-добрите си автори
Източник: iStock/GettyImages

Н а 1 април 1924 г. германският диктатор Адолф Хитлер е осъден на четири години затвор за участие в Бирения пуч. На осми ноември 1923 с помощта на генерал Лудендорф, Хитлер организира Бирения пуч, което става по време на събранието на баварското правителство, начело с Густаф фон Кар в бирарията „Бюргербройкелер“. Силно превъзбуден, Хитлер се качва на масата и стреляйки в тавана, обявява революцията: „Утре Германия ще има национално правителство или ще бъдем мъртви!“.

Тъй като не получава подкрепа от лидерите на партията, за създаването на ново правителство с канцлер Хитлер и главнокомандващ на армията Лудендорф, на следващия ден нацистите (някои от които въоръжени) маршируват по улиците на Мюнхен към военното министерство. Но кордон от полицаи, преградил „Одеонплац“ открива огън и първите редици на маршируващите бързо се разпръсват.

Убити са 4 полицаи и 15 демонстранти.

Както и случаен минувач. Хитлер успява да избяга, намирайки подслон в Уфинг, скрива се в къщата на Ернст Ханфщенгъл на езерото Щафелзее. Той е арестуван там на 11 ноември. NSDAP, която вече е забранена в девет германски провинции, също е забранена в Бавария и в цялата страна на 23 ноември. Пучът се проваля.

На 26 февруари 1924 г. срещу Хитлер започва съдебен процес с обвинение в държавна измяна. Съдията Георг Найтхард познава подсъдимия от по-рано. Той го е съдил за подстрекателство, когато веднъж кафявите ризи с ръкопашен бой разтурват сбирка на комунисти. Съдията е благосклонно разположен към лидера на нацистите и те очакват, както първия път, сравнително лека присъда.

 Адолф Хитлер се възползва от всичко това и се опитва да превърне процеса си в пропаганден триумф. За тази цел той се защитава сам и по блестящ начин използва красноречието си.

Поема пълната вина за организирането на пуча.

Хитлер си позволява смело да говори за наближаването на деня, в който тълпите от улицата със своите знамена с пречупени кръстове ще се слеят с тези, които стреляха по тях. Групите ще нараснат в батальони, батальоните в полкове, полковете в дивизии, заканва се той.

Хитлер отхвърля обвинението в държавна измяна и заявява, че „ноемврийските престъпници“ от 1918 г. са истинските предатели. В крайна сметка той е осъден. Освен това съдът отказва експулсирането му като чужденец, извършил престъпление, което е задължително по Закона за защита на републиката, тъй като той имал „почтен ум“, мислел и се чувствал германец и бил доброволен войник в немската армия в продължение на четири години и половина, а също така и ранен на фронта. Както възможността за условно освобождаване, така и отказът от експулсиране явно противоречат на действащите закони, които предвиждат смъртно наказание за подобни престъпления.

От присъдата си Хитлер излежава само девет месеца.

Той се радва на множество привилегии и големи удобства по време на затвора в отделно крило на затвора Ландсберг ам Лех. Той има близък контакт с други осъдени и му е позволено да приема повече посетители, отколкото било обичайно в затворническата практика до този момент (списъкът с посетители на Хитлер показва 330 души). Хитлер е освободен на 20 декември 1924 г. след по-малко от девет месеца затвор за предполагаемо „добро поведение“. 

  • Иран става ислямска република

На тази дата през 1979 г. Иран официално става ислямска република. Оттогава страната претърпява значителни политически, социални и икономически промени. Създаването на Ислямска република Иран доведе до преструктуриране на политическата ѝ система с аятолах Хомейни като върховен лидер. Външните отношения на Иран са оформени от войната между Иран и Ирак (1980–1988), продължаващото напрежение със САЩ и ядрената му програма, която е спорна точка в международната дипломация.

Иранската революция, известна още като революцията от 1979 г. или ислямската революция от 1979 г. е

поредица от събития, които завършват със свалянето на Имперската държава Иран, династията Пахлави и нейния глава Мохамед Реза Пахлави през 1979 г.

Пахлави е заменен от религиозен духовник аятолах Рухола Хомейни, който основава теократичната Ислямска република Иран, отбелязвайки края на историческата монархия на Иран.

След преврата в Иран през 1953 г. Пахлави присъедини Иран към Западния блок и култивира близки отношения със САЩ, за да консолидира властта си като авторитарен владетел. Разчитайки силно на американската подкрепа по време на Студената война, той остава шах на Иран в продължение на 26 години, предпазвайки страната от люлеене към влиянието на Източния блок и Съветския съюз.

В началото на 1963 г. Пахлави прилага широко разпространени реформи, насочени към модернизиране на Иран чрез усилие, което става известно като Бялата революция.

Поради противопоставянето си на тази модернизация, Хомейни е изгонен от Иран през 1964 г. Въпреки това, тъй като идеологическото напрежение между Пахлави и Хомейни продължава, антиправителствените демонстрации започват през октомври 1977 г., прераствайки в кампания на гражданска съпротива, която включва комунизъм, социализъм и ислямизъм. През август 1978 г. смъртта на около 400 души при пожара в Cinema Rex поради палеж от ислямски екстремисти — за който опозицията твърди, че е организиран от SAVAK на Пахлави — послужи като катализатор за народно революционно движение в Иран и широкомащабни стачки и демонстрации парализираха страната за остатъка от същата година.

На 16 януари 1979 г. Пахлави отива в изгнание като последният ирански монарх,

оставяйки задълженията си на Иранския регентски съвет и Шапур Бахтиар - премиерът на опозицията. На 1 февруари 1979 г. Хомейни се завръша след покана от правителството; няколко милиона го посрещат, когато каца в Техеран. До 11 февруари монархията е свалена и Хомейни поема ръководството на страната, докато партизаните и бунтовническите войски победиха лоялните на Пехлави във въоръжен бой. След референдума за Ислямската република през март 1979 г., при който 98% одобриха преминаването към ислямска република, новото правителство започва да изготвя днешната конституция на Ислямска република Иран; Хомейни става върховен лидер на Иран през декември 1979 г.

  • Димитър Димов

На 1 април 1966 г. умира българският писател Димитър Димов. Авторът на „Тютюн“ и „Осъдени души“ умира на летището в Букурещ след среща на писателските съюзи на България и Румъния, където той получава масивен инсулт.

От 1942 г. Димов сътрудничи с разкази, пътеписи, откъси от романи и драми във вестниците „Литературен глас“, „Литературен фронт“, „Мир“, „Народна култура'“, „Отечествен фронт“, на списанията „Септември“, „Театър“. Творбите му го представят предимно като майстор на психологическия и социалния роман. От 21 март 1964 г. до смъртта си е председател на Съюза на българските писатели.

Писател с подчертано леви позиции, Димов утвърждава в българската литература модерен художествен стил, който се отличава с психологическо проникновение, интелектуална задълбоченост, остра конфликтност и тънък усет към богатството на езика. Героите му, носители на силни чувства и амбиции, са детерминирани чрез социалните и нравствените стълкновения на епохата.

Още събития на 1 април:

  • 1815 г – роден е германският политик Ото фон Бисмарк
  • 1873 г – роден е руският композитор Сергей Рахманинов
  • 1984 г – умира американският музикант Марвин Гей (застрелян в сърцето от баща си)
  • Ден на шегата

Когато си умен-дразнят те тъпите. Когато си тъп-умните. А когато не си се наспал-всичките.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Двойни стандарти в разследванията: Тръмп срещу Клинтън и Байдън&nbsp;</p>

Администрацията на Тръмп искаше обвинения срещу Хилари и Байдън, но мълчи за скандала със Signal

Свят Преди 3 минути

„Изтичането на класифицирана информация е федерално престъпление, наказуемо с над десет години затвор"

Синдикат "Защита" спира лекарските протести след среща с министъра

Синдикат "Защита" спира лекарските протести след среща с министъра

България Преди 4 минути

Председателят на синдиката Красимир Митов нарече срещата "най-конструктивната от месеци насам"

Вал Килмър

Симптомите на рак на гърлото, за които трябва да знаете

Свят Преди 1 час

Бъдете информирани за тези знаци, които могат да ви подскажат да посетите лекар

Регионалният министър отстрани ръководството на пътното управление в Плевен и разпореди проверка на АПИ

Регионалният министър отстрани ръководството на пътното управление в Плевен и разпореди проверка на АПИ

България Преди 1 час

Предприетите действия са във връзка с високата концентрация на катастрофи край Телиш

<p>Макрон с първи коментар за присъдата на Марин Льо Пен</p>

Макрон след осъждането на Льо Пен: Съдебната система на Франция е независима

Свят Преди 2 часа

„Всички страни в процеса имат право да обжалват“, казва Макрон

5 филма с Вал Килмър, които всеки трябва да гледа

5 филма с Вал Килмър, които всеки трябва да гледа

Любопитно Преди 2 часа

Вижте най-забележителните филми с Вал Килмър, които всеки трябва да гледа

Кабинетът одобри промените в състава на Надзорния съвет на НОИ

Кабинетът одобри промените в състава на Надзорния съвет на НОИ

България Преди 2 часа

Решението е във връзка с персонални промени в Министерството на труда и социалната политика

Катастрофа в Старозагорско, загина 30-годишен мъж

Катастрофа в Старозагорско, загина 30-годишен мъж

България Преди 2 часа

Колата се е качила на тротоара и се е блъснала последователно в паркиран лек автомобил и крайпътно дърво

Кръщелникът на кралица Елизабет II почина на 79 години

Кръщелникът на кралица Елизабет II почина на 79 години

Свят Преди 2 часа

Лорд Чарлз О'Хейгън, служил като паж на Нейно Величество, почина след нараняване на главата

<p>Какво е състоянието на бебето, лекувано от менингококова инфекция в Пловдив</p>

Подобрява се състоянието на бебето, лекувано от менингококова инфекция в Пловдив

България Преди 2 часа

Във вторник е направена контролна пункция, от която резултатите са много добри, няма наличие на инфекция, съобщиха от РЗИ - Пловдив

<p>Япония с предупреждение за &bdquo;мегаземетресение&ldquo;</p>

Япония издаде предупреждение за „мегаземетресение“ с 300 000 жертви

Свят Преди 2 часа

Най-силното регистрирано земетресение в Япония през март 2011 г. предизвика цунами, при което загинаха или изчезнаха около 18 500 души

"Ухапа ме като питбул": Училищна директорка нападна Жоро Игнатов (ВИДЕО/СНИМКА)

"Ухапа ме като питбул": Училищна директорка нападна Жоро Игнатов (ВИДЕО/СНИМКА)

България Преди 3 часа

Репортерът на "Съдебен спор" разказа за случилото се във Facebook

Жертви на пристрастяване: 7 актьори, които съсипаха кариерата си заради лоши навици

Жертви на пристрастяване: 7 актьори, които съсипаха кариерата си заради лоши навици

Любопитно Преди 3 часа

Алкохолът, наркотиците, агресивното поведение и други лоши навици станаха фатални за тях

Снимката е илюстративна

"Без аналог в света": Руски танк се заплете в бодлива тел и остана там

Свят Преди 3 часа

Цената на този танк е около 4,5 млн. долара

<p>Кошмарен круиз: Над 230 души се заразиха с норовирус</p>

Кошмарен круиз: Над 230 души се заразиха с норовирус

Свят Преди 3 часа

Корабът е изолирал засегнатите и е приложил санитарни мерки за ограничаване на огнището