В ъпреки че времето това лято е доста непредвидимо и необичайно за сезона, горещи летни дни не липсват и всеки се възползва максимално от тях.
Веднага щом температурите се покачат, се втурваме към плажа.
Дали на пясъка до морето, или на шезлонг до басейна, любителите на слънчевия загар излагат телата си максимално дълго на слънчеви ултравиолетови лъчи със страх, че утре небето пак ще посивее и Слънцето ще изчезне от небосвода.
Това обаче, както може би сте чували, е доста опасно за кожата. И въпреки че може да ви се струва малко вероятно, от 95 до 99% от всички видове рак на кожата са свързани пряко с излагането на слънчева светлина. По-леките последствия от прекомерното „печене“ са загубата на еластичност на кожата и бързото ѝ остаряване.
Как да ги предотвратим? Познания в сферата и съветите на учените ще ни помогнат да извлечем ползите от слънчевите лъчи и да редуцираме неблагоприятните ефекти от тях.
Нека първо съберем малко полезни познания за шоколадовия загар.
Какво е тенът?
Тенът всъщност е последица от слънчевото изгаряне. Тъмният цвят, който получава кожата ни, е вследствие на реакцията на меланоцитите, които отвръщат на ултравиолетовата радиация, получена от слънчевите лъчи.
Пигментът, който специализираните клетки меланоцити произвеждат, е меланин. Той играе ролята на чадър, предпазващ нашата ДНК от Слънцето, и абсорбира ултравиолетовата радиация, преди тя да достигне до ДНК и да я повреди. Повече меланин означава повече пигментация на кожата и по-голяма защита при излагане на слънце.
Ако този процес се повтаря твърде често обаче, шансовете да се развие рак на кожата се увеличават драстично.
Слънцето е важно за нас,
тъй като тялото ни използва слънчевата светлина, за да синтезира витамин D, отговорен за заздравяването на костите и предпазване от определени видове рак, сърдечни заболявания и дори депресия.
Каква доза слънце е здравословна за нас? Според проучване от 2017 г. от 10 до 20 минути излагане на пряка слънчева светлина дневно през пролетта и лятото са достатъчни за синтеза на витамин D.
Тенът не е единственият щит на нашата ДНК
Всъщност първият щит на ДНК е самото слънчево изгаряне.
След като щетите след излагането на слънце са налице, редица от защитни механизми на организма се активират. Протеини и ензими задействат възпалителна реакция, която да включи клетките на имунната система и да ги изпрати до повредените области. Червеният цвят на кожата, подуването и паренето са знаци, че тялото се опитва да се самоизлекува и да предпази своята ДНК.
Този процес активира и протеин, регулиращ епигенетична модификация, който кара меланоцитите да произвеждат меланин.
Скорошно проучване открива, че този протеин отключва производството на меланин на всеки 48 часа. Това означава, че в рамките на тези 48 часа е по-добре кожата да не бъде излагана на слънце.
За проучването учените излагат плъхове на ултравиолетови лъчи
на всеки 24, 48 и 72 часа в продължение на два месеца.
Ако предполагате, че плъховете, излагани на най-много ултравиолетови лъчи получават най-тъмен тен, грешите.
Учените установяват, че плъховете, които са излагани на слънце на всеки 48 часа, произвеждат повече меланин от останалите и получават по-малко увреждания на ДНК.
За проучването екипът отключва и производството на меланин в човешки меланоцити в същите времеви цикли и установява, че клетките, активирани на всеки 48 часа произвеждат най-много меланин.
Така че ако искате да имате максимално плътен и здравословен тен, ходете на плаж през ден. Витаминът D също се запазва в рамките на тези 48 часа, така че не губите нищо.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!