К огато термометрите покажат над 30 градуса и вкъщи стане задушно, има неща, на които трудно можем да устоим.
Като една ледена бира или пък цял ден, прекаран край басейна.
Когато обаче дойде време за сън и сме принудени да заспим на адската жега, климатикът е нашият най-голям спасител.
Да спим в помещение с включен климатик обаче може да се окаже много лоша идея.
Говорителят на Испанската асоциация по алергология и имунология Давид Бакеро и лекарят Хоакин Састрес Домингес споделят кои са петте причини, поради които трябва да спрем да оставяме климатика включен през нощта.
Климатикът изсушава въздуха в стаята
„Климатикът изстудява въздуха в помещението и намалява влажността. Получава се въздух, който дразни и изсушава фаринкса. В градове, където по принцип нивата на влажност на въздуха са ниски, ситуацията е дори по-опасна. Добра идея е в помещенията с климатици да имате и овлажнители за въдзух”, казва Домингес.
Трябва да знаем, че намаляването на температурата под 23 градуса е опасно за нашия организъм и е важно да използваме климатика разумно.
„Сухият въздух може да доведе до фарингит и ринит. Затова е много важно да внимаваме на каква температура нагласяваме климатика. Много по-добра идея е да използваме вентилатор, защото той не изсушава въздуха в помещението”, обяснява Бакеро.
Мускулни и ставни болки
„Постоянно насочения студен въздух към нашето тяло води до нежелани мускулни спазми и ставни болки.
Ако все пак решите да спите с включен климатик в стаята, завийте се добре, защитете тялото си от прекия досег със студен въздух”, съветва Бакеро.
Настинка
Докато спим температурата на тялото ни става по-ниска, така че най-добрият вариант е да използваме вентилатор, който освежава въздуха, но не го изстудява допълнително.
„Контрастът в температурите може да доведе до нарушаване на имунната ни система”, обяснява Домингес.
Спането в помещение с включен климатик увеличава риска от настинка и грип.
Дехидратация
„Когато се озовем в стая с включен климатик, се чувстваме хидратирани, защото не ни е топло и тялото ни сякаш няма нужда от вода.
Не е така. Опасно е, защото това възприятие на тялото е погрешно и лесно можем да се дехидратираме, а това ни предразполага към получаване на топлинен удар”, предупреждава Бакеро.
Алергии
Трябва да имаме предвид, че лошото и немарливо поддържане на климатика у дома предполага появата на микроби, които пък могат да предизвикат алергии и различни заболявания.
„Дихателните пътища имат малки косъмчета по стените си, които служат като бариера, която не допуска навлизането на алергени. Когато обаче въздухът е студен, той блокира функцията на тези косъмчета и позволява на бактериите да навлизат навътре в дихателната ни система.
Това може да доведе до развиването на алергии и дори асматични пристъпи”, казва Бакеро.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!