„Има огромен интерес към ваксината. Всеки ден идват пациенти, които се записват в листа”, заяви в студиото на „Здравей, България” по NOVA общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова.
„Друг е въпросът, че ако се работи с тази ваксина на „Пфайзер”, която е в момента, там изрично е упоменато, че трябва да има 15-минутно присъствие на пациента в кабинета след ваксинирането, с оглед очакване на някаква алергична реакция. Това няма как да се случи в кабинета на личния лекар, по простата причина, че отвореният флакон с 5 дози трябва да бъде изразходван за 1 час”, поясни д-р Николова. „Освен това всеки пациент трябва да бъде прегледан, информиран и да подпише декларация за информирано съгласие преди да бъде поставена ваксината”.
Според д-р Николова цялата процедура ще отнема до половин час.
„На практика може би ще трябва да се работи с някоя от другите ваксини, които не изискват такова съхранение”.
Държавата ще плаща на лекарите за всяка ковид - ваксина
„Ваксинирана съм, чакам втората доза на 19-и. Имаме картончета, където са отбелязани ваксинациите и серийния номер на ваксината”, каза д-р Николова.
Тя коментира скандала с ваксинирането в Сандански. Според нея въпросът е защо резервните места в списъка за ваксиниране там са заети от общински съветници, а не от здравни работници.
„Според мен има морал. Би трябвало политиците, каквито са тези общински съветници, на първо място да се съобразяват с морала”, категорична е д-р Николова.
Тя подчерта, че в София организацията, направена от Районната здравна инспекция е много по-добра и няма как в листата да попаднат хора, които не са медицински специалисти.
„Благодарности на д-р Пенчев, който е организирал така нещата”, изрази д-р Николова.
По нейните думи личните лекари ще се включат в четвъртата фаза на ваксинирането, когато ще започне ваксинацията на хронично болните.
Кой е единственият начин да се справим с пандемията
По отношение на възможните алергични реакции, д-р Николова посочи, че има „тотален недостиг” на реаниматори в здравната система в България.
„Реаниматор в кабинета не би трябвало да има. И сега правим ваксини, които могат да предизвикат алергична реакция. В шкафа на всеки общопрактикуващ лекар трябва да има адреналин”.
„Ние ще взимаме ваксината, ще я носим в кабинетите, съхранението ще става в нашите хладилници. Въпросът е как ще се организират нещата чисто технологично като време. Този процес обаче по никакъв начин не бива да пречи на останалата работа”, обясни д-р Николова
Специалистът каза, че поставянето на ваксината при трудноподвижни хора няма как да се случи в домашни условия заради опасността от животозастрашаваща алергична реакция.
„От съображения за сигурност това нещо трябва да се прави в болница”, подчерта д-р Николова.
Тя поясни, че пациентите с тежки алергии и автоимунни заболявания засега не трябва да се ваксинират.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!