А ктивизирането по въпроса за официалното име на Македония е свързано с желанието на САЩ тази страна да бъде приета в НАТО. Това заяви днес министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров на пресконференция в Москва за резултатите от дейността на руската дипломация през 2017 г., предаде ТАСС.
Лавров отбеляза, че дълго време преговорите за решаване на проблема са се намирали в "полуспящо състояние". "Те се активизираха тогава, когато САЩ решиха, че Македония трябва да бъде в НАТО", каза Лавров. Той подчерта, че тъй като Гърция вече е в НАТО, на нея не й се предлагат отстъпки, за разлика от Македония, "която трябва да бъде вкарана в НАТО".
САЩ посочиха, че съседката ще стане 30-ият член на НАТО, а с това бе подновено и обсъждането на новото име на страната след няколкогодипно прекъсване. Гърция не приема сегашното наименование заради териториални претенции за северната гръцка провинция със същото име.
Лавров посочи, че каквото и наименование да съгласуват Гърция и Македония за бившата югославска република, ако това бъде официално решено и бъде записано в конституцията на Македония, то навярно всички ще го признаят. Според него обаче в преговорите не става дума за отчитане на някакви общи и специфични черти за двата народа, а за това, че "едната от тези страни задължително трябва да бъде направена член на НАТО".
До дни в Ню Йорк ще има нов кръв от преговорите за име на съседката ни.
Сред вариантите, които се обсъждат, са старите, които Гърция птредлага, но се очаква да бъдат повдигнати отново:"Нова Македония" и "Северна Македония", "Горна Македония". Името ще бъде предложено от посредника от ООН в разговорите между Гърция и Македония Матю Нимиц.
68 на сто от гърците са против използването на термина "Македония" в името на Република Македония, показа проучването на агенция "Марк".
"За нещастие, нашите американски колеги и техни съюзници продължават да искат да наложат възгледите си чрез диктати и ултиматуми. Те не искат да изслушат гледните точки на други центрове на световната политика", заяви Лавров. "Те използват множество методи, от разполагането на глобална система за противоракетна отбрана до едностранни санкции, екстратериториалност на собственото им законодателство и заплахите да решат всеки международен проблем по собствения си сценарий", добави още Лавров.
Пентагонът ще изследва руското влияние на Западните Балкани
Македония потвърди пътя към НАТО, заби шамар на Русия
Ще си смени ли името Македония изглежда Германия решава
Той подчерта, че 2017 г. е била сложна година с множество огнища на напрежение в различни части на света. Заплахите на Вашингтон сериозно влошиха ситуацията, подчерта Лавров, давайки за пример корейската криза.
Дипломацията на президента на САЩ Доналд Тръмп продължава линията на предшественика му Барак Обама, а в някои области оказва дори по-голям натиск, подчерта Лавров. Според него Вашингтон се опасява от равностойна конкуренция в няколко области, особено енергетиката и снабдяването на Европа с газ.
Руският външен министър предупреди още, че американските наземни комплекси за противоракетна отбрана "Иджис", които Япония реши да закупи, могат да бъдат използвани за офанзивни цели, защото системата им за изстрелване е с двойно предназначение. Русия изпитва съмнение към твърденията, че САЩ няма да участват в оперативния контрол на системата. Разполагането й ще хвърли сянка над отношенията между Москва и Токио, предупреди Лавров, цитиран от Ройтерс.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!