К весторите, назначени от БНБ в Корпоративна търговска банка (КТБ), обявиха, че не са разглеждани цесии на вземания срещу банката, постъпили след отнемането на лиценза й на 6 ноември, както и че не са правени прихващания след законовите промени, с които те бяха забранени в края на ноември миналата година.
В съобщение до медиите те заявяват, че работят в рамките на предвидените от закона правомощия и при стриктно спазване на нормативните разпоредби.
В изявлението, цитирано от БТА, няма информация за цесиите и прихващанията в периода от затварянето на банката през юни до ноември.
Съобщението от квесторите идва, след като вчера стана ясно, че правителството е намерило начин да вземе надзора над КТБ от БНБ и да го прехвърли чрез законови промени на нова фигура - служебен синдик, който ще има повече правомощия.
Според сега действащия закон в КТБ могат да влязат синдици едва след обявяването на несъстоятелност, а делото за фалита на банката в Софийския градски съд (СГС) е спряно, докато ВАС не се произнесе окончателно дали БНБ законно е отнела лиценза на банката.
По думите на премиера Борисов в момента активите на банката се разграбват именно чрез цесии и прихващания. Квесторите нямат законови правомощия да се намесят в тях.
В днешното изявление на квесторите се посочва, че не са извършвани никакви разпоредителни действия с имущество на банката от квесторите, както че и не са разглеждани цесии на вземания срещу банката, постъпили в деловодството на банката след 6 ноември 2014 г. (деня на отнемане на лиценза на КТБ). Не са извършвани погашения на кредити чрез прихващания, постъпили в деловодството на банката след законодателните изменения на чл. 59 от Закона за банковата несъстоятелност на 28 ноември миналата година, заявяват още надзорниците.
Квесторите казват още, че не могат да извършват действия на разпореждане с имуществото на банката поради наложените по искане на БНБ предварителни обезпечителни мерки, а именно - общ запор и възбрана върху цялото имущество на банката съгласно определение по делото за откриване на производство по несъстоятелност. Квесторите не могат да извършват разпоредителни действия с имуществото на банката и поради изрична законова забрана за такива действия.
Забраната е записана в чл. 36, ал. 2 от Закона за кредитните институции, се казва в изявлението. Квесторите заявяват, че са на разположение за всякакъв вид проверки от оторизираните за това органи и изразяват пълна готовност за съдействие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!