С ъдебният изпълнител, срещу когото беше образувано досъдебно производство по казуса със задържания в България либийски танкер „Бадр” - Тотко Колев, коментира пред NOVA, че не е превишил правата си и не е извършил нищо незаконно.
„Отнемането на собствеността на чужд кораб, свалянето на флага и едва ли не абордаж – не съм присъствал на такова нещо и никой от мен не е искал подобно действие. Наистина има такъв кораб, който е бил предмет на процес на съдебно производство. Този кораб е бил продаден на публична продажба”, заяви Колев.
„Всичко това, което беше тиражирано, че съдебен изпълнител се е качил на борда на кораба, че е свалял екипажа, че е свалял знака, че е свалял и знамето, са откровени лъжи”, подчерта Колев и добави: „Аз не съм бил нито в Бургас, а още по-малко в страната”.
Той посочи, че изпълнителното производство по делото за кораба е спряно през февруари, но е възобновено от окръжния съд в Бургас през декември 2018 г.
Адвокатът на съдебния изпълнител Димитринка Радева обясни, че съдът е разпоредил спиране на изпълнителните действия, а не прекратяването му.
„Продажбата на кораба е проведена през месец март и април 2018 г. На тази продажба са присъствали представители на двете страни, включително и либийската”, посочи Колев.
„Решението на административния съд не касае пряко изпълнителното производство, а само една заповед на капитана на морската администрация в Бургас, с която корабът е бил задържан. То е излязло месец януари 2019 г.”, каза съдебният изпълнител.
„Нито едно мое действие по изпълнителното производство не е навреме обжалвано и не е отменено. Доколкото са постъпвали жалби, повечето от тях са още висящи”, категоричен е Колев.
Срещу него се води досъдебно производство по подозрение, че е превишил правата си във връзка с вероятно незаконносъобразна промяна на собствеността на либийския кораб „Бадр”, който е предаден във владение на българска фирма, претендираща, че либийската държава ѝ дължи 10 милиона долара.
На 21 декември миналата година частни охранители, придружени от представители на „Гранична полиция” и „Морска администрация” са се качили на танкера, задържан в Бургас и принудили екипажа му да слезе. После името му е било сменено на „Бдин” и е отплавал под панамски флаг. Казусът предизвика напрежение между България и Либия.
„Спорът за либийския кораб е гражданско-правен и не трябва да повлияе на двустранните ни отношения”. Това каза вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева в предаването „Събуди се”.
„На първо място няма нищо, което министерството крие. Още от началото Либийската страна с ноти е информирала българската чрез Министерство на външните работи. Разбира се, ние веднага сме предприели действия и сме информирали всички компетентни институции в България. На ниво директори са провеждани срещи през годината с либийската страна. От 21 декември, когато започват действията по смяна на екипажа на кораба, сме в постоянен контакт”, посочи министърът и допълни, че представител на либийската страна е бил в България.
Захариева добави, че българската страна не е официално информирани за заповед от капитана, ръководител на Либийското пристанище, че български кораби ще бъдат задържани, каквато информация се появи в публичното пространство.
„Не сме информирани официално за това нещо. Не успяхме да открием въпросната заповед на нито един от публичните канали за комуникация на либийската страна, нито на Министерство на външните работи, нито на съответното пристанище. Тогава, когато беше представителят тук, изрично го попитахме това вярно ли е и той отрече. Това обаче, което е стремеж на българската страна е този казус да се реши възможно най-скоро“, подчерта Захариева.
„Имаме лош и горчив привкус от историята със задържаните български медицински сестри и лекар. Тъкмо са започнали да се подобряват отношенията, има български бизнес, който търгува и изнася за Либия. Това, което Министерство на външните работи прави, е да изясни казуса, да помогне за решаването му във възможно най-кратък срок”, посочи Захариева.
Министърът посочи, че понякога тихата дипломация е по-добра от ежедневни пресконференции.
„Опитът да се вдигне на държавно ниво, така или иначе това стана, за съжаление не беше желаното от нас. Това е частно-правен спор, има съдебни дела, доста решения, дълга процедура”, заяви министър Захариева.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!