Д а бъдем заедно по празниците. Това създава специално и празнично усещане.
За повечето хора дори само мисълта за семейните събирания ги кара да се усмихват и предизвиква чувства на сладостно очакване, сякаш можем да помиришем свещите и специалните ястия. За всичко това си има научни обяснение, пише Live Science.
Ритуалите отбелязват някои от най-важните моменти в живота ни - от лични празници, като рождени дни и сватби, до сезонни тържества и големи религиозни празници. Колкото по-важен е моментът, толкова по-сложен и красив е ритуалът.
Има много причини да оценим семейните ритуали. Изследванията показват, че те могат да осигурят различни психологически ползи и ни помагат да се наслаждаваме, да се свързваме с близки и да разпускаме от ежедневната работа.
Време за отпускане
Всекидневния живот е стресиращ и изпълнен с несигурност. Когато имаме специално време от годината и знаем точно какво да правим, това ни осигурява удобно усещане за контрол и стабилност.
От рецитирането на благословения до вдигането на тост, празничните традиции са изпълнени с ритуали. Есперименти показват, че структурираните и повтарящи се действия, свързани с такива ритуали, могат да действат като буфер срещу безпокойството, като правят нашия свят по-предвидимо място.
Психолог: Ето защо е хубаво да се украсява за Коледа
Много от тези ритуали, разбира се, могат да се извършват и през други периоди през годината. Но през празничния сезон те стават по-смислени. Това се дължи на специалното място (дома на семейството) и специалната група хора (нашите най-близки роднини и приятели). По тази причина и повече хора пътуват по време на празниците в края на годината.
Събирането им от отдалечени места помага на хората да оставят безпокойството зад себе си и в същото време им позволява да се свържат отново със семейните традиции.
Празнична трапеза
Нито една празнична традиция не би била пълна без празничното хранене. Откакто първите хора са се събирали около огъня, за да изпекат лова си, готвенето е една от определящите характеристики на нашия вид.
Дългите часове, прекарани в кухнята и трапезата по време на подготовката и консумацията на празнични ястия, обслужват едни и същи социални функции като огнищата на предците ни. Споделянето на церемониалното хранене символизира общността, обединява цялото семейство около масата и изглажда пътя за разговор и връзка.
Най-обичаните рецепти за сладки на всички времена
Всички култури имат ритуали, които се въртят около подготовката на храната. Еврейската традиция, например, диктува, че всяка храна трябва да бъде избрана и подготвена според конкретни правила (Кошер). В части от Близкия изток и Индия само дясната ръка трябва да се използва за хранене. В някои европейски страни е важно да си затворите очите, докато правите тост, за да избегнете седем години лош секс.
Разбира се, специалните случаи изискват специални ястия. Така че повечето култури си запазват най-добрите и най-сложни ястия за най-важните празници.
Изследванията показват, че извършването на ритуал преди хранене подобрява храненето и прави храната (дори обикновените зеленчуци) да изглежда по-вкусни. Други проучвания установяват, че когато децата участват в подготовката на храната, те й се радват повече. Освен това, колкото по-дълго време прекарваме при приготвянето на хранене, толкова повече ще го оценим. По този начин труда и фантазиите, свързани с празничните ястия, гарантират всъщност подобрено гастрономическо преживяване.
Споделянето е грижа
Прието е да се разменят подаръци по време на празници. От рационална гледна точка това може да изглежда безсмислено, но не подценявайте значението на този обичай. Антрополозите отбелязват, че сред много общества ритуализираното подаряване дава решаваща роля за поддържането на социалните връзки.
Днес много семейства си дават списъци с желани подаръци за празниците. Блясъкът на тази система се крие именно в това, че повечето хора в крайна сметка получават това, което биха купили, но в случая остава удовлетворението от даването и получаването на подаръци. И тъй като това е специален период на годината, дори можем да си позволим известно харчене без угризения. .
Градивният елемент на семейството
Най-важната функция на празничните ритуали е тяхната роля в поддържането и укрепването на семейните връзки. Всъщност, за роднините, които живеят далеч едни от други, празничните ритуали могат да бъдат градивния елемент, който държи семейството заедно. Ритуалът е мощен маркер за идентичност и членство в групи. Участието в колективни ритуали създава чувство за принадлежност и щедрост към други членове на групата.
Празничните традиции са особено важни за децата. Изследванията показват, че децата, които участват в групови ритуали, стават по-силно свързани със своите връстници. Освен това по-положителните спомени за семейните ритуали изглежда са свързани с по-положителни взаимодействия със собствените им деца. Семейните традиции са перфектната рецепта за семейна хармония. Разбира се, може да се наложи да вземете три полета, за да стигнете до дома, които почти сигурно ще закъснеят, но си заслужава.
Антрополозите доказват, че когато преценяваме миналите преживявания, ние сме склонни да помним най-добрите моменти и последните моменти, като не обръщаме внимание на всичко останало. С други думи, нашата памет за семеен празник ще се състои най-вече от всички ритуали (както радостни, така и глупави), добрата храна, подаръците и семейния уют.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!