С емената от памук, които покълнаха на Луната, са загинали. Това съобщиха от Китайската национална космическа администрация.
За момент светът беше убеден, че животът на нашия спътник, поне в защитени условия, е възможен. В крайна сметка обаче биосферният експеримент на мисията Чан'ъ-4 приключи с неуспех, но не и с провал.
Опитът да се създаде функционираща биосфера на Луната приключи след 212,75 часа, когато температурата в специалния контейнер се понижи до минус 52 градуса по Целзий. Покълналите семена от памук, картофите, дрождите и плодните мухи са загинали. В същото време температурата на повърхността на Луната извън контейнера е била минус 180 градуса.
Експериментът няма как да продължи, тъй като прилуненият изследователски модул няма как да поддържа годна за живот температура по време на лунната нощ.
Сега растенията и семената постепенно ще се разлагат в напълно затворения контейнер и няма да повлияят на околната среда на Луната, посочват от Китайската национална космическа администрация.
Нашият спътник вече е замърсен с останки от човешка дейност от серията мисии по програмата „Аполо”, извършени от САЩ през 60-те и 70-те години на миналия век, оставяйки около 400 кг отпадъци.
И все пак биосферният експеримент, извършен от китайските учени не е провал, тъй като събраните данни ще помогнат за усъвършенстване на наличните технологии и нови мисии в бъдеще.
Those Tiny Cotton Sprouts China Grew on the Moon? They’re Dead Now https://t.co/SmP8Da5yaX pic.twitter.com/Z34Su0esMV
— Live Science (@LiveScience) January 16, 2019
„Преди не сме имали такъв опит. И не можем да симулираме лунната среда, като микрогравитация и космическа радиация, на Земята”, коментира от екипа на мисията Чан'ъ-4.
Освен семената на памук в контейнера имаше почва, картофи, Arabidopsis – вид полско цвете. Но само памукът покълна. Учените се надяваха с излюпването на яйцата на плодовите мухи да се формира кръговрат на веществата в микро-екосистема. Растенията трябваше да осигуряват кислород на плодовите мухи, които пък да се хранят с дрождите и да произвеждат необходимия за фотосинтеза въглероден диоксид.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!