О ОН се очаква да приеме днес резолюция, според която следващият генерален секретар на световната организация може да бъде жена и ще се яви на интервю за работа като обикновен ръководен кадър, предаде Франс прес.
Сегашният генерален секретар на ООН Бан Ки-мун ще напусне поста в края на 2016 г. след два петгодишни мандата, припомня агенцията.
Проекторезолюцията предвижда Съветът за сигурност и Общото събрание да разпратят до 193-те страни членки покани за представяне на кандидати. Имената на тези мъже или жени и автобиографиите им ще бъдат огласени публично, възможно е да бъдат извикани и на изслушване пред Общото събрание. "Все едно, че ООН е многонационална компания, която търси да назначи президент и генерален директор", обяснява дипломат от Съвета за сигурност.
От създаването на ООН през 1945 г. генералните секретари бяха подбирани предимно непублично - от 15-те страни членки на Съвета за сигурност. Избраният един-единствен кандидат бе одобряван от Общото събрание.
В самия Съвет тежаха най-вече гласовете на петте постоянни членки с право на вето - САЩ, Франция, Великобритания, Русия и Китай.
Според дипломати, за да има добри шансове, кандидатът е трябвало да разполага с подкрепа от САЩ, да е "съвместим с Русия" (например, да не идва от балтийските страни) и да е способен да каже две-три думи на езика на Молиер, отбелязва АФП.
За 79 години на поста се смениха 8 души - всичките мъже, при все че по принцип нищо не пречи да има и кандидати жени. В една резолюция от 1946 г. впрочем се говори за "достоен мъж" - навремето е било немислимо да се избере жена, обяснява агенцията.
За първи път ООН ще обяви ясно в резолюция, че Общото събрание "кани страните членки да обмислят да представят кандидатки за поста", посочва АФП.
Не става дума обаче за позитивна дискриминация - ще трябва да се посочи "най-добрият възможен кандидат", "доказал лидерските си способности и умението да ръководи, с дълъг опит в международните отношения, силен дипломатически и комуникационен усет и многобройни езикови дарби", се казва в информацията.
Мнозина смятат, че е крайно време начело на ООН да застане жена.
Петиция, лансирана от Колумбия, обедини вече около тази идея близо 40 държави. В Съвета за сигурност Великобритания открито се обяви за избор на жена при равна компетентност на кандидатите.
Споменават се вече и имена: бившата премиерка на Нова Зеландия Хелън Кларк, президентката на Чили Мишел Бачелет и две българки - генералната директорка на ЮНЕСКО Ирина Бокова и еврокомисарката Кристалина Георгиева.
В момента нито една от тези жени не е официално в надпреварата и няма единодушна подкрепа за никоя от тях, отбелязва АФП.
Наскоро главният секретар на ООН заяви готовност организацията да помага на ЕС с кризата с бежанците:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!