Е динната европейска валута навърши 20 години. На 1 януари 1999 г. 11 държави-членки на Европейския съюз се съгласиха да използват еврото при всички парични транзакции помежду си. Въвеждането му във физическа форма, като монети и банкноти, обаче, се състоя на 1 януари 2002 г. Еврото беше широко прието като обединяваща институция и още осем държави се присъединиха към клуба през следващите години.

Очакванията на оптимистите за европейските пари не се сбъднаха. Две десетилетия след въвеждането ѝ тя все още не е конкурент на долара като резервна валута в глобален мащаб.

Във видеото - новото лице на Алтернатива за ГерманияАлис Вайдел призовава за излизане на страната от еврозоната.

Но и критиките към еврото изглеждат пресилени. Въпреки че формира само около 20% от световните валутни резерви, то вече конкурира долара в международната търговия, с дял от 34,1%, спрямо 36,7% за американските пари, по данни на SWIFT.

Държавата, която може би най-добре илюстрира успехите и провалите на еврото, е Гърция.

Тя се присъедини към механизма на валутните курсове (ERM) на 14 март 1998 г. Тези, които се противопоставиха на решението за присъединяване към еврозоната, твърдяха, че Гърция вече няма да може да контролира фискалната си политика, коментира в „Катимерини” Костас Симитис - гръцки премиер в периода 1996-2004 г.

Но Атина не беше способна да се справи, нито да последва примера на Швеция и Дания, които не приеха еврото. Гърция не беше страна със стабилна валута и стабилна икономика. С постоянен търговски дефицит, недостиг на природни ресурси, по-специално петрол, растящ дълг, финансиран с постоянни заеми, Гърция вече напълно зависеше от развитието на международната икономика. Девалвирането на драхмата, тежките условия за заемите и високите лихвени проценти бяха признаци на гръцката слабост.

След въвеждането на еврото изглеждаше, че икономиката се стабилизира, но последва финансовата криза и в момента публичният дълг на Гърция е повече от 175% от нейния брутен вътрешен продукт - европейски рекорд.

Присъединяването на Гърция към еврозоната имаше значителен ефект върху лихвите, като ги намали драстично. Така страната спести значителни суми. През 90-те години Гърция изразходва около една трета от данъчните си приходи за лихвени плащания; до края на 2003 г. делът пада до по-малко от една четвърт, което дава много повече възможности за инвестиции в образованието, здравеопазването и благосъстоянието на населението.

Икономическата криза от 2008 г. обаче доведе до това, че Гърция, Португалия, Ирландия и Кипър не бяха в състояние да спазват правилата и задълженията си като членове на еврозоната. В отговор бяха въведени механизми, които да гарантират функционирането на системата. Един от примерите е Европейският механизъм за стабилност.

Кризата от 2008 г., която продължи около четири години, предизвика скептицизъм по отношение на достойнствата на еврото. Дори в развитите европейски икономики като Италия се породи нагласа, че еврото е причина за икономическите проблеми. Популистките партии твърдят, че единната валута свързва ръцете на правителствата до такава степен, че не могат да осъществят необходимите реформи. В Гърция коалицията от лвеи партии СИРИЗА видя еврото като източник на гръцката криза и подкрепи опит за оттеглянето на страната от валутния съюз в началото на 2015 година.

Подобни негативни възгледи за еврото обаче не се споделят от повечето европейски граждани. Проучванията на общественото мнение, извършени от Европейската комисия, показват, че те вярват в европейското сътрудничество и ползите от еврото.

Какъв е обаче животът в Гърция преди еврото - проблемите с пътуването, обучението в чужбина и по-специално извършването на транзакции в чужди страни, както и фактът, че терминът „чуждестранна валута” означава мерки, разрешителни и бюрокрация. Дните на кризата напомниха тези отпреди въвеждането на единната валута с контрола върху капитала, който постави таван на тегленето на депозити и ограничи всички парични преводи в чужбина.

Нека също така да се върнем към сътресенията, причинени от девалвациите на драхмата през 1983, 1985 и 2001 г. Гърция никога не е имала валута, която е толкова стабилна като еврото, смята Симитис.

То също създава големи проблеми. Протестът на „жълтите жилетки” във Франция се дължи на неравенството, което е видимо и между отделните държави в еврозоната. Германия увеличава разстоянието, отделящо я от другите, с растеж на икономиката благодарение на превъзходното промишлено производство и износ.

В същото време Италия има проблеми да се придържа към правилото, че бюджетният дефицит не може да надхвърля 3% от БВП. Испания, Португалия и Гърция, които преминаха през различни аспекти на криза, все още не са се върнали към плавен и стабилен растеж. Сред държавите, ударени тежко, само Ирландия успя да нормализира икономиката си.

Тези събития обаче имат предистория. В периода 2003-2005 г. при Герхард Шрьодер, Германия прилага строги мерки за намаляване на публичните разходи и разходите за труд, както и за стабилизиране на икономиката в рамките на инициативата „Цел 2010”. Други страни, Гърция включително, пренебрегват всичко това.

Ето защо еврото не успява ефективно да се справи с проблема на неравенството в растежа в Европа. Общата валута сама по себе си не е достатъчна, за да се гарантира, че всички държави-членки имат равни възможности да се възползват от възможностите, които предлага. Сегашните условия благоприятстват икономическото доминиране на най-силните, като по-слабите членове все повече изостават, особено ако са под некомпетентно ръководство.

И така, какво е бъдещето на еврото. Еврозоната ще продължи да работи за подобряване на своята ефикасност, а на хоризонта се задава и банков съюз. Все пак изглежда, че има известни колебания за необходимите стъпки напред. Срещата на върха на Еврогрупата – финансовите министри от държавите, използващи единната валута, през декември 2018 г. завърши с изявление за необходимостта от нови и мощни механизми за предотвратяване и управление на икономическите кризи, както и за „значително укрепване” на паричния съюз.

Европейското обединение без обща валута не е възможно в ерата на глобализацията и еврото вече се е доказало като най-мощното средство, което имаме. Вместо това става въпрос за нов начин на действие за ЕС. Няма лесни отговори, смята Симитис.

Има два основни въпроса, които трябва да бъдат разгледани. Първият е бил обект на обширни дискусии и предложения и засяга начина, по който се управлява ЕС.

Вторият е за начина, по който се справяме със структурните дисбаланси, така че той да работи в по-голяма полза за по-слабите членове, като разпределя просперитета по-равномерно.

Европейският съюз не е нито клуб, в който единствено елитите имат право на глас, нито федерация на щати, действащи по заповед на централна, върховна власт. Това е съвместен проект, насочен към насърчаване на свободата, растежа и адаптацията към променящата се международна среда, посочва Костас Симитис.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Жертвите в Мианмар вече са над 3000</p>

Жертвите в Мианмар вече са над 3000, Мин Аунг Хлаинг отива в Банкок

Свят Преди 1 минута

Страни по света изпратиха помощ и спасителни екипи в Мианмар след земетресението, но лошата инфраструктура и продължаващата гражданска война усложниха усилията за оказване на помощ

"Възраждане" готви втори вот на недоверие – този път на тема корупция

"Възраждане" готви втори вот на недоверие – този път на тема корупция

България Преди 6 минути

Ще поканим партиите, които ни подкрепиха за настоящия вот, както и ПП-ДБ, на общи консултации, заяви Костадин Костадинов

Как да увеличите шансовете на детето си за прием в градина или ясла

Как да увеличите шансовете на детето си за прием в градина или ясла

България Преди 39 минути

15 хиляди родители се борят за 13 хиляди места в София

Радев: С Георги Марков си отива частица от легендарното поколение на българския рок

Радев: С Георги Марков си отива частица от легендарното поколение на българския рок

България Преди 48 минути

Държавният глава изрази съболезнования на семейството и колегите на музиканта

,

Обясниха как ще се пресмята втората пенсия в евро

България Преди 54 минути

Осигурените ще виждат парите си и в двете валути за известен период

<p>Най-богатата жена в света за 2025 г</p>

Алис Уолтън: Новата най-богата жена в света с 101 милиарда долара

Свят Преди 57 минути

Уолтън е най-новият член на „Клуба на стомилиардерите“

"Ще ми липсваш...": Шер отдаде почит на бившия си Вал Килмър

"Ще ми липсваш...": Шер отдаде почит на бившия си Вал Килмър

Любопитно Преди 1 час

Звездата от "Топ Гън", който водеше дълга битка с рак на гърлото, си отиде във вторник

Снимката е архивна

Парламентът одобри стратегическа сделка за ВМС: новите патрулни кораби получават високотехнологична комуникационна защита

България Преди 1 час

Системите Link-22 ще осигурят на българските Военноморски сили защитен обмен на тактически данни с НАТО. Сделката на стойност 1,4 млн. долара включва оборудване, обучение и техническа поддръжка

<p>Фехтовачка дисквалифицирана за протест срещу транссексуален опонент&nbsp;</p>

Фехтовачка дисквалифицирана за отказ да се състезава срещу транссексуален спортист

Свят Преди 1 час

Сензационно видео показва как Стефани Търнър коленичи, вместо да се състезава срещу транссексуалния спортист Редмънд Съливан

Пеевски: Кабинетът да се захваща със събирането на приходи, за да има средства за хората

Пеевски: Кабинетът да се захваща със събирането на приходи, за да има средства за хората

България Преди 1 час

По думите му в парламента се занимават само с това, което става навън

<p>&quot;Трудно е да си представим, че ще има мир&quot;</p>

Украйна - "Трудно е да си представим, че ще има мир"

Свят Преди 1 час

В края на март руската армия отново засили нападенията си по Покровското направление

Цветомир от Hell's Kitchen: С брат ми преминаваме през всички трудности заедно (ВИДЕО)

Цветомир от Hell's Kitchen: С брат ми преминаваме през всички трудности заедно (ВИДЕО)

Любопитно Преди 1 час

Заедно с водещия Станислав Иванов обсъдиха създалата се ситуация между Виктория и Тоника

Oт МЕЧ също подготвят вот на недоверие, обмислят кога да го внесат

Oт МЕЧ също подготвят вот на недоверие, обмислят кога да го внесат

България Преди 1 час

Ще търсим подкрепа от всички в Народното събрание, които искат свалянето на това правителство, заяви Радостин Василев

<p>САЩ потвърдиха ангажимента си към чл. 5 на НАТО</p>

Обрат: САЩ потвърдиха ангажимента си към чл. 5 на НАТО

Свят Преди 1 час

Новият постоянен представител на САЩ в НАТО посланик Матю Уитакър заяви, че основните задачи в неговата работа ще бъдат насърчаването на мира и стабилността чрез сила

Додик се завърна безпрепятствено от Москва, какво следва

Додик се завърна безпрепятствено от Москва, какво следва

Свят Преди 1 час

Интерпол отхвърли искането на босненската прокуратура за международна заповед за арест