"Родината ми е Австрия, Виена", заявява Алпер Йълмаз. Но с крайнодяснта партия в управлението на страната не е съгласна. Йълмаз - заедно потенциално с хиляди други австрийци с турски корени - се притеснява, че може да бъде лишен от своето гражданство.
Освен в много специални случаи Австрия не позволява на гражданите си да притежават двойно гражданство.
А дясната и антиислямската Партия на свободата - младши партньор в управляващата коалиция с дясноцентристката Австрийска народна партия - миналата година заяви, че е получила списък с турски избиратели, съдържащ десетки хиляди незаконни двойни граждани.
Аферата се сравнява и дори надминава скандала във Великобритания "Windrush", в който десетки британски граждани от карибски произход бяха депортирани или задържани, защото не са събрали необходимата документация, доказваща правото им да бъдат там.
Сега много от австрийците с турски произход, чиито имена са включени в списъка за заплашени от такъв административен шамар.
Проблемът се е превърнал в "буквално единствената тема на разговор" за австрийската турска общност. Австрия, както и съседна Германия,кани хиляди турски граждани да дойдат и да работят през 60-те и 70-те години на миналия век, като много от тях остават. Турските имигранти и техните наследници сега наброяват около 270 000 души от 8,7-милионното население на Австрия.
Много от тях твърдят, че нямат турски паспорти. Сред тях е Чигдем Шилер, родена в Австрия преди 31 години от родители турци. Тя е предала турския си паспорт, за да стане австрийски гражданин, когато е била тийнейджърка през 2003 г. Сега обаче нейното име е в списъка.
За да докаже, че няма двойно гражданство тя е трябвало да направи множество посещения на турското консулство в Залцбург, където не е срещнала особено желание за съдействие. Процесът въобще не е бил лесен. Според Шилер, нейният случай показва, че списъкът не е точен.
По-рано тази година властите в Залцбург обаче отнеха австрийското гражданство на турчин от списъка, което впоследствие бе потвърдено от съда. От Партията на свободата не разкриват източника на списъка, но единственият възможен такъв е Турция.
В последния цитиран случай Анкара си е измила, заявявайки, че мъжът е австрийски гражданин и не може да търси съдействие от турските власти.
Йълмаз, който е собственик на кафене във Виена, няма представа как се е появило името му в списъка.
Така австрийските турци попаднаха в капан. От една страна, турският президент Ердоган иска да държи турските общности в Европа тясно свързани с родината, не на последно място защото те са сред най-лоялните му поддръжници. Ето защо консулските служби на Турция не са склонни да помагат на турците да се откажат от своята националност.
От друга страна антитурската и откровено ислямофобска реторика на крайнодясната Партия на свободата притиска хората с турски етнически произход в Австрия. Националистите например наскоро забраниха курсовете за шофьори на турски език.
Миналата седмица партията разпространи видео за измама със здравното осигуряване, в която участват двама носещи фесове образи на престъпници от комикси с имената Мустафа и Али. Видеото беше премагнато след буря от критики.
Йълмаз казва, че няма политически пристрастия да защитава някоя партия, а просто иска да живее в новата си родина – Автсрия. "Страхувам се, мисля през безсънни нощи: Какво ще се случи сега", казва той.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!