В ъзстановяване на икономиката и ускорена модернизация, постигане на споделен от всички растеж и подкрепа на потребителското търсене чрез бързо и съществено увеличаване на доходите – това са основните приоритети, които “Демократична България” цели да постигне с пакет от икономически мерки за излизане от коронакризата.
Формацията откроява пет ключови икономически мерки, които да изведат страната от тежкото състояние, в което се намира заради пандемията.
Еднократна финансова помощ от 3000 лева на човек за всички работници и служители от малките и средни предприятия от секторите с административна забрана или сериозно ограничаване на дейността по време на пандемията, е една от мерките, които „Демократична България“ (№11 в бюлетината) предлага. Предвижда се и
помощна мярка 80/20 за всички средни предприятия от затворените или силно ограничени заради пандемията сектори. Освен това се планира
мярка 90/10 за гръбнака на икономиката – микро и малките предприятия, пострадали от ограниченията срещу коронавируса. За „Демократична България“ е важно помощта за засегнатите да бъде адекватна и също така да стига навреме до тях.
Намаляване с 1/3 до края на 2021 г. на осигурителните вноски за всички малки и средни предприятия, предвижда още обединението. Друга приоритетна мярка е
освобождаване за 3 г. от данъци и осигуровки за стартъпите за иновации в областта на високите технологии. Мярката е за компаниите, които отговарят на целите на “Плана за възстановяване и устойчивост”, по който България ще получи над 10 млрд. лева за справяне с икономическите ефекти от пандемията.
Сред големите цели, които „Демократична България“ си поставя като постижими са достигане на средна работна заплата от 2400 лв. в края на мандата, а средната пенсия да стане 1000 лв. Формацията планира въвеждане на необлагаем минимум от 500 лева при запазване на пропорционалната данъчна система, с което ще се намали данък общ доход за хората с най-ниски заплати.
„Категорично не предвиждаме повишаване на данъците, а ставката на плоския данък ще остане 10%“, подчерта съпредседателят на коалицията Христо Иванов.
Обединението предвижда разработване съвместно с Българската банка за развитие (ББР) и БНБ на пакет от законодателни, финансови и регулаторни мерки за разсрочване и облекчаване на дълговото бреме на засегнатите от пандемията фирми, както и за запазване на достъпа им до нови кредити.
Важен акцент се поставя върху достъпа на бизнеса до финансиране. За подобряването му е необходим ББР да преустанови кредитирането на политически обвързани бизнеси, да се трансформира в “банка на банките” и се специализира в разработването на мерки и програми за улесняване на достъпа до кредитиране от малките и средни фирми и стартъп компаниите. Обединението ще разработи цялостен пакет от мерки за стимулиране и развитие на капиталовия пазар, както и за негативните последици от пандемията за търговските банки.
Сред дългосрочните приоритети е ускорената дигитализация и декарбонизация за по-бързо възстановяване на икономиката. Фокусът е върху дигитализирането на дейността на българските фирми и поетапното “озеленяване” на крайната консумация на електроенергия от страна на държавните и общински ведомства, включително цялостно модернизиране на комплекса “Марица Изток”.
Демократична България” предлага подкрепа и за домакинствата, използващи зелена енергия, както и за фирми от таксиметровите и куриерските услуги.
Пълния пакет с икономически мерки на „Демократична България“ вижте тук.
Цялата програма на обединението - тук.
Това съдържание е част от платената изборна рубрика на сайта
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!