О коло 6 хиляди избиратели с българско гражданство са гласували в Бурса по данни на изселническата организация Бал-гьоч. В Ялова са гласували около 700 души, а в истанбулските общини Авджълар и Картал - по около 600 души, предаде БТА.
Пандемията и лошото време не попречиха на хиляди изселници в Турция, които днес се явиха да гласуват за нов български парламент. През целия ден не спря потокът от избиратели към секциите в 12 окръга на страната - Истанбул, Бурса, Измир, Анкара, Одрин, Текирдаг, Чорлу, Ескишехир, Къркларели, Коджаели, Ялова и Маниса.
Още преди отварянето на секциите в 7 часа сутринта имаше хора, които чакаха да гласуват.
Някои избиратели с часове чакаха навън, на някои места под дъжда, за да упражнят правото си на глас. На места това направи практически невъзможно съблюдаването на социалната дистанция. Хаос и скандали съпътстваха изборния ден на места в сутрешните часове. В някои секции в Авджълар, Картал, а също и в Ялова възникна напрежение заради заявленията за гласуване, които не са попълнени онлайн. Още в самото начало на изборния ден в секцията в Авджълар СИК се е наложило да проведе заседание и да реши къде трябва да се попълват декларациите от тези избиратели, които не са ги попълнили онлайн - предварително пред секцията или на друго място. С 4 гласа "за" и 3 "против" решението било това да става предварително, а пред СИК да се полага само подпис. Минути след това решение обаче в секцията пристигнали застъпници и било свикано ново заседание на СИК, а решението било променено - декларациите да се попълват в самата секция, т.е. в стаята, където се гласува.
Поради недостатъчната площ на помещението се натрупаха опашки, стотици хора чакаха навън, за да упражнят правото си на глас. За да спасят положението, от Дружеството за култура и сътрудничество на балканските изселници в Авджълар с пет автобуса извозиха избирателите до секцията в Българското генерално консулство в Истанбул. За подобни инциденти, причинили прекъсване на гласуването, съобщиха и от секциите в Ялова, Картал, Анкара. Много избиратели недоволстваха от забавяне на работата на секционните комисии.
"Повече от един час чакаме, а все още не сме стигнали до вратата", сподели пред БТА Осман Мерджан, 65-годишен, който гласува в секцията в Картал. "На всички избори се получава все същото", добави той. Десетки представители на гражданските организации на изселниците в Турция бяха на крак и съдействаха за реда в изборния ден, за превозването на избирателите, което е важен проблем поради разстоянията в големите градове.
Председателят на секционната избирателна комисия в Картал в Истанбул Тодор Дробенов изрази задоволство от съдействието на представителите на изселническата организация Балканлълар в Картал за създадената добра организация за протичането на изборния ден.
Опашки се извиха пред изборните секции в Турция още в самото начало на изборния ден.
Тази година секциите в южната ни съседка са 35. В Чорлу избирателните секции са две. А статистиката показва, че гласуващите там са хиляди. И точно, защото секциите са малко, а хората много, опашки се извиха от рано сутринта, информира NOVA.
Гласуването започна в 7 часа местно /и българско/ време в общо 35 секции в 12 турски окръга. От Турция са подадени 20 845 заявления за гласуване, близо 6 хиляди повече в сравнение с изборите през 2017 г., когато подадените заявления наброяваха около 15 хиляди, предаде БТА.
Секциите са разкрити в окръзите, населени компактно с изселници
от България, като най-многочислени са те в Истанбул, Бурса и Измир. Избирателни секции има също в Анкара, Одрин, Текирдаг, Чорлу, Ескишехир, Къркларели, Коджаели, Ялова и Маниса.
В редица секции в Бурса, Истанбул, Измир избиратели са се явили да гласуват още в първия час на изборния ден. В момента се наблюдава голямо струпване на хора в повечето избирателни секции.
Традиционно едно от нещата, които най-много затрудняват гласуващите в Турция,
са декларациите, които част от избирателите попълват, преди да дадат гласа си. Тази година проблемът е решен – в отделна стая няколко души попълват нужната информация. А след това избирателят само се подписва пред изборната секция.
Два часа след началото на изборния ден опашката се раздели на две. От едната страна са хората, чиито имена фигурират в списъка и не трябва да попълват декларации. А от другата тези, които трябва да попълнят документа.
Само в една от секциите в Чорлу хората, които предварително са подали заявления, че ще гласуват, са над 1700. Опитът обаче показва, че до урните идват и не малко гласоподаватели, които не са заявили желанието си предварително. Към 16.00 ч. в тази секцията са гласували над 1000 души, а в другата секция в града - около 700.
От изселническите организации предупредиха, че секциите ще бъдат недостатъчни
предвид броя на подадените заявления.
Изборите за новия български парламент се провеждат в обстановка на пълен локдаун в Турция през този уикенд заради епидемията от коронавируса. Локдаунът, който ще продължи до 5 часа сутринта на 5 април не важи за българските избиратели. Турските власти по места осигуряват безпрепятствено придвижване до и от местата за гласуване на притежателите на български лични документи. Органите на реда имат задължението да осигуряват охраната на избирателите и на местата за гласуване.
Носенето на предпазни маски и съблюдаването на социална дистанция са задължителни в Турция.
Изборният ден се предвижда да приключи в 20 часа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!