Н еговият живот е математиката. Защото математиката развива логика и разум, тя дава шанс да намериш удачния подход към всяка житейска задача и да развиеш индивидуалните си дарби. От известно време част от този живот е и политиката. Доц. Ивайло Старибратов влага същия подход – с логика към решаване на проблемите, и в избора си да стане част от парламентарния отбор на „Демократична България“.
Ивайло Старибратов е кандидат от гражданската квота на „Демократична България“ от Пловдив-град. А в политиката не е новак - в 45-ото Народно събрание той бе депутат, излъчен от Пловдив.
Преподавател във Факултета по математика и информатика на Пловдивския университет и ръководител на катедра към Департамента за квалификация и професионално развитие на педагогическите специалисти във висшето училище, зад гърба си Ивайло Старибратов има 13 години управленски опит като директор на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“. През тези години училището затвърждава лидерските си позиции на образователна институция от най-високо ниво. Подготвил е десетки национални и олимпийски шампиони по математика и информатика, които са възпитаници на реномирани университети като Масачузетския технологичен институт, Кеймбридж, Станфорд.
„Математиката възпитава точност, ясни правила, алгоритмично мислене, тренира паметта. Не е важно да можеш да пресметнеш, че 2+2=4, а да се научиш да мислиш конструктивно, не хаотично и тенденциозно, залитайки в една или друга крайност“, казва доц. Старибратов. И споделя, че хобито му е да измисля задачи.
И няма да е пресилено да се каже, че политиката е поредната голяма задача пред него.
Влиза в нея като експерт, с компетентността си в областта на образованието, финансите и оптимизацията на административни структури чрез дигитализация. Старибратов се впуска в битката за 46-ия парламент с три важни каузи, които да отстоява – квалификация на кадрите, подобряване на механизма за финансиране на средното и висшето образование, дигитализация и връзка на бизнеса с науката, за да е възможно внедряването на технологичните иновации.
„За да се гарантира качество, 4% от БВП трябва да бъде отделен за средно образование, а по 1% - за висше и за наука“, заявява Ивайло Старибратов и продължава: „Средното образование се нуждае спешно от структурни реформи, от нови наредби за приобщаващото образование и нов закон за професионално образование в съответствие с динамиката на пазара на труда. Оттук нататък всяка законодателна промяна е необходимо да бъде финансово обезпечена, в противен случай обричаме на провал нововъведенията.“
И ако от математиката пренася на полето на политиката способността си да разрешава проблеми, Ивайло Старибратов залага и на друга силна страна, благодарение на скририя му талант – фотографията. „За да усетиш духа на мястото, трябва да останеш по-дълго, да се вгледаш в детайлите и да обърнеш внимание, че на пръв поглед обикновени неща, видени от по-особен ракурс, са изключително любопитни“, споделя той. Вълнуват го портретната фотография и пейзажите, а те са го научили, че за да постигне съвършения кадър, са нужи време и търпение. Това постоянство е връзката му с „Демократична България“.
„Част съм от единствената политическа формация, която има капацитета да създаде и реализира план, който да превърне България в мястото с най-добри възможности за кариера и бизнес. „Демократична България“ се доказа във времето като формация, която непреклонно отстоява позициите си“, уверен е Ивайло Старибратов.
„Програмата на „Демократична България“ предвижда подпомагане на фирмите в процеса на дигитализация, което ще ускори внедряването на технологичните иновации. Доказано е, че най-добрата връзка във веригата наука-бизнес-образование са Технологичните центрове и клъстерите. Клъстерите са новите занаятчийски камари“, казва още Старибратов.
Ивайло Старибратов е трети в листата на „Демократична България“ в 16 МИР Пловдив. За него може да се гласува с номер 23 в бюлетината, преференция 103.
Това съдържание е част от платената изборна рубрика на сайта.