К аква е равносметката от гласуването зад граница? Темата коментира Стефан Манов, зам.- председател на Обществения съвет към ЦИК.
"Този път българските граждани извън страната направиха това, което от години смятах, че ще направят – да покажат как се влива в електоралната маса един интересен вот. Мисля че сме на нов етап в отношенията между българските граждани, живеещи в България, и тези извън нея. Удвои се броят на избирателите по света. Това тъпчене на избирателните права на хората трябва да спре", коментира Манов в предаването "Здравей, България" по NOVA.
По думите му диференциалният вот неминуемо се отразява върху изчислението на мандатите в парламента.
"Вотът на българите в чужбина в неделя потопи ВМРО под бариерата. Важно е да разчетем този резултат", каза още Манов.
Междувременно сънародниците ни във Великобритания инициират изборни промени.
Организацията за това е започнала в понеделник вечерта в социалните мрежи. Целта е да се излезе с обща петиция, в която да бъдат очертани исканията, разказва NOVA.
Българите във Великобритания се надяват да получат подкрепа от сънародниците ни по цял свят. Към момента те се очертали три основни искания. Първото е да бъде премахнато ограничението от 35 секции за избори в страни извън Европейския съюз. Второто е да се помисли за електронно гласуване или такова по пощата.
Сънародниците ни настояват и да се помисли дали не може да се обособи отделен избирателен район за българските избиратели в чужбина.
Сънародниците ни смятат да се обърнат към всички новопостъпващи партии в парламента, за да имат шанс да наложат промени до предстоящия вот за президент в края на годината.
Още по темата вижте във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!