Р азликата между ГЕРБ (31.2%) и БСП (28.1%) се увеличава и тя вече е 3%. Това сочат данните от социологическо проучване на „Екзакта Рисърч Груп”, направено в периода 17-22 март.
Според проучването на 26 март биха гласували около 3.7 млн. избиратели.
За преднина на ГЕРБ вчера сочеха данните и на "АФИС" и на "Алфа Рисърч"
В края на предизборната кампания и преди деня за размисъл проучването показва, че в следващото Народно събрание е
възможно да има шест политически формации.
При очертаващите се изборни резултати съставянето на следващо управление ще изисква широка коалиция. Няма съмнение и по това, че ГЕРБ е партията, около която би било по-лесно да се състави нов кабинет.
ЕСТАТ: 6 партии влизат в парламента
Пет дни до изборите: БСП води пред ГЕРБ
6 дни преди вота - ГЕРБ леко дърпа
Седмица преди вота - няма победител
Данните на „Екзакта” показват, че в самия край на кампанията мобилизацията на електоратите на ГЕРБ и на БСП е висока. За разлика от началото на кампанията, когато еуфорията на БСП се пренесе от президентския вот към парламентарните избори и това създаде визия за „летящ старт” и висока ефективност, в края на кампанията този ефект избледня и БСП все по-малко може да привлича вот на колебаещи се и конформистки настроени избиратели.
Най-вероятно третото място ще заемат Обединените патриоти (10,5%), а четвъртото – ДПС (7,6%).
Пети са ВОЛЯ с 6.5%. С резултат от 4% е по-вероятно коалицията „Реформаторски блок – Глас народен” да успее да запази шансовете си за участие в парламента.
В последните дни на кампанията се наблюдава мобилизация сред избирателите на още две политически формации - АБВ-Движение 21 (2.6%) и „Нова република” (2.6%). Този факт оставя впечатлението, че тези формации биха могли да подобрят позициите си до деня на вота.
Изследването на „Екзакта Рисърч Груп” е направено в периода 17-22 март. По домовете им са интервюирани 1000 пълнолетни българи в 125 гнезда, в 91 населени места. Изследването е независимо от външно финансиране и е проведено със средства на „Екзакта”.
"Галъп" също имат проучване, но те не е за предсрочните парламентарни избори.
Според резултатите от него 50% от българите оценяват работата на служебния кабинет като по-скоро успешна, а 33% - като по-скоро неуспешна. Засега в масовите нагласи служебният кабинет явно успява да удържа положителната си стартова инерция.
80% от българите се съгласяват с твърдението, че не трябва да се допуска в страната масово да влизат автобуси с гласоподаватели. 17% обаче възприемат мнението, че всеки, който живее в Турция и има право да гласува у нас, е добре дошъл. Очевидно надделява тревогата по отношение на текущите събития.
Това са част от данните от експресен телефонен сондаж на „Галъп интернешънъл“ на 21 и 22-ри март, проведен със собствени средства. Тези сондажи показват бърза картина на масовите нагласи и пораждат важни хипотези.
Общо 4732-ма са кандидатите за парламента,
като за участие на изборите са регистрирани 13 партии, 9 коалиции и 21 инициативни комитета.
Бюлетините за изборите пък вече са в областните управи, където ще се съхраняват до събота вечер, когато е и денят за размисъл. От вчера полицията започна проверки за сигурността на секциите за гласуване.
За извънредния парламентарен вот са напечатани над 7 милиона и половина бюлетини за България. Над 360 000 ще бъдат изпратени за сънародниците ни в чужбина.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!