Aпелираме за възстановяване на прогресивното данъчно облагане, като ще се поставим акцент и върху въвеждането на необлагаемия минимум. Тези стъпки са необходими, за да има социална справедливост.
Това заяви по време на среща с представители на Българската търговско-промишлена палата Константин Проданов, председател на ПП АБВ, водач на листата в 23 МИР София-град и 27-ми МИР Стара Загора.
„Икономиката ни е 70% индивидуално потребление, което означава, че
тези пари, които ще се освободят с налагането на необлагаем минимум ще се завъртят бързо отново в икономиката и ще генерират растеж.
При прогресивното подоходно облагане предлагаме максимални пределни ставки от около 20%, което няма да изпъди високо квалифицираните ни кадри в чужбина. Къде точно ще отрежем праговете, това е въпрос на допълнителна дискусия, то е необходимо основно, за да се финансира липсата на данъчна тежест при най-ниските заплати“.
„Относно ДДС също имаме няколко идеи. Възможно и логично е за определен тип продукти, като лекарства, учебници, бебешки продукти, да има по-ниски ставки, а за други, като хазарт и луксозни стоки по-високи. Предлагаме и да се вдигне прага на задължителна регистрация по ДДС за фирмите от настоящите 50 хил. лв. на 100 хил. лв., за да се смекчи административното бреме, освен това ще им даде и допълнителна конкурентоспособност откъм цени, понеже няма да начисляват ДДС върху стойността, която прилагат върху продукта“, посочи Проданов.
Лидерът на АБВ представи идеята за данъчно облекчение за фирмите, които инвестират в квалификация на персонала си.
Заедно с останалите представителите на коалиция „АБВ-Движение 21“, които присъстваха на срещата, той пожела концентриране на всички обществени поръчки за суми над 100 хил. лв. в единен орган, който да ги контролира.
От обединението запознаха представителите на БТПП с вижданията си за правосъдната реформа. И предложението прокурорите да бъдат извадени от съдебната система, за да се изкара този лост за външно влияние върху работата на съдиите.
Пред представителите на бизнеса зам.-председателят на ПП АБВ Мариана Тодорова коментира
световните тенденции в образоването и работната сфера.
Тя сподели опасението, че ако България не предприеме своевременни мерки, може да изпадне в опасна ситуация и да изостане от процесите. „Нужно е преосмисляне на системата, както и технологичното ѝ реформиране. Желателно е да бъде внедрено модулното обучение, което предлага по-профилирано образование и е в унисон с предефиницията на работната среда и кариерата. Защото в бъдеще ще се изисква константно самообразоване“, посочи тя.
Според Тодорова трябва да има много по–сериозна връзка и между началното, средното, висшето и академично образование. Според нея липсата на такова свързване води до липса на подготвеност у учениците за това, което ги кача във висшето образование.
„Трябва да има кариерна ориентация.
Коалицията ни предлага и въвеждането на дуална система на обучение. Идеята е да се започне след 9-ти клас, нашето желание е да се започне още в 4-ти с много по-меки условия и работа“, каза зам.- председателят на АБВ.
Тя допълни, че политическата формация се обявява за насочване на държавните поръчки към науките в областта на инженерството и математиката, защото има дефицит на кадри точно в тази област. „Разбира се хуманитарните науки не трябва да се забравят, защото отказът от тях означава липса на критично мислене, липса на анализ и професионалисти в тази сфера, а това от своя страна се отразява на съзнанието на обществото, на гражданската реакция и др.“, заяви в заключение Мариана Тодорова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!